nahoru

Španělský klášter Santo Domingo de Silos: Vítejte u zpívajících mnichů

redakce LaZ6. února 2018 • 17:30
Španělský klášter Santo Domingo de Silos: Vítejte u zpívajících mnichů
foto: Profimedia.cz

Klášter Santo Domingo de Silos leží šedesát kilometrů jihovýchodně od Burgosu. S velkou pravděpodobností byl založen už v 7. století, i když nejstarší dokument dosvědčující jeho existenci je datován rokem 954. Svatý Dominik, po němž dostal klášter jméno, i jeho následovníci z něj učinili duchovní a kulturní centrum Kastilie.

Běžný turista dokáže jen velmi obtížně postihnout jeho skutečný význam. Přesto se ho zde zmocní jakýsi povznášející pocit. Genius loci tu skutečně účinkuje. Vyzařuje z románských zdí, umně sestavených do podoby, kterou jim dali dávní stavitelé, z románských basreliéfů znázorňujících biblické výjevy, z hlavic sloupů bohatě zdobených náměty figurativními i nejrůznějšími ornamenty, z chování návštěvníků, kteří s pokorou naslouchají výkladu mnicha, jenž zasvěceně hovoří o umění i o životě komunity.

Cesta do minulosti plná tajemství. To je návštěva poutního kostela na Zelené hoře

Přestože sám klášter stojí za prohlídku, mnozí návštěvníci sem přicházejí také proto, aby si při mši poslechli zpívající mnichy, kteří se díky gramofonové nahrávce s gregoriánskými chorály z počátku 90. let 20. století stali mezinárodními hvězdami.

Mnišský stát Athos: Poklidné místo plné rozjímání, kde ženy nejsou vítány
Špičatý veterán: Osamocený kostel je dominantou tyrolské krajiny již 650 let

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Starší články Lidé a Země