nahoru

Universidade de Coimbra: Starobylá universita se starobylým vítacím rituálem

redakce LaZ15. ledna 2018 • 17:30
Universidade de Coimbra: Starobylá universita se starobylým vítacím rituálem
foto: Profimedia.cz

Každý rok se na nejstarší univerzitě v Portugalsku, v Coimbře, koná týden nováčků. Studenti prvních ročníků je potřeba na univerzitní půdě pořádně přivítat, aby pochopili, o čem vysokoškolský život bude.

Kdokoli od druhého ročníku výš si nechává říkat „dotore“, a aby se od zelenáčů odlišil, nosí tzv. „traje académico“, jakýsi funebrácký černý oblek.

Od ranních hodin se v okolí univerzitního kampusu ozývá sborový řev. Profesoři se jen shovívavě usmívají a hledí z oken prázdných učeben na ulici, kde probíhá křest nově příchozích.

Ti leží na náměstí, oblečeni ve směšných kostýmech či nazí, případně ještě pomalovaní, a dělají všechno, co jim černooděnci přikážou. Nemají žádná práva a jsou plně v moci starších. Ti nutí prváky běhat po náměstí bosky a vykřikovat nesmysly.

To, co může působit jako klasická armádní šikana, je všemi nadšeně prožívaná tradice opakující se už po staletí. Je legrační vidět budoucí studentky práv, jak se válejí po zemi a předvádějí zvířátka. A to všechno s pravým jižanským temperamentem.

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země