nahoru

Tipy na víkend: Adventní koncert na Stezce korunami stromů a indiáni na válečné stezce

Andrea Bláhová 14. prosince 2017 • 16:30
Tipy na víkend: Adventní koncert na Stezce korunami stromů a indiáni na válečné stezce
foto: Stezka korunami stromů Krkonoše

Vánoční i nevánoční akce vás čekají tento víkend. Předvánoční stres z vás spadne natotata!

Koncert na Stezce korunami stromů

Okouzlující výhled na zasněženou krajinu si mohou užít návštěvníci Stezky korunami stromů Krkonoše. Ta je i během zimních měsíců otevřena každý den s výjimkou 24. prosince. V sobotu 16. prosince od 11 hodin v restauraci V korunách vystoupí skupina Celtic Spirit. Ta posluchače potěší známými vánočními melodiemi, ale zahraje také skotské a irské tradicionály a písně.

Vánoční zastavení v Lednici

Na Rybničním zámečku v Lednici se o tomto víkendu koná už desáté Vánoční zastavení, letos na téma Jiskřivé Vánoce. Prostory klasicistního zámečku budou tradičně vyzdobeny floristickými instalacemi, s nimiž se bude snoubit soubor skleněných artefaktů paní Boženy Urbanové z Valtic. Prostory zámečku dále zkrášlí výstava obrazů paní Lubomíry Kalábové – Čermákové z Předklášteří u Tišnova. Slavnostní výzdobu zámečku  připravují studenti a pedagogové Zahradnické fakulty v Lednici. Kromě již uvedených výstav čeká na malé i velké návštěvníky i detailní model Rybničního zámečku s ukázkou, jak mohly vypadat jeho interiéry v minulosti. V neděli 17. 12. předvedou na Rybničním zámečku trubači z Lesnické a dřevařské fakulty Vánoční vytrubování.

Boj Ježíška se Santou Clausem v Liberci

V Planetáriu liberecké iQLANDIE opět startuje tolik oblíbený vánoční živák „Jež(íš)kovy voči“. Ten zde na vlastní oči uvidíte před každým filmem od 16. do 26. prosince. V zábavném, živě komentovaném pořadu se totiž místní planetárníci zaměří na hlavní představitele českých a amerických Vánoc a vědecky je porovnají. Kdo si tak z pomyslného badatelského ringu odnese body, a kdo schytá pořádné K. O.? Ježíšek, nebo Santa Claus? Napovíme vám. Na Ježíška si žádné fyzikální zákony nepřijdou. Je nadpřirozenou bytostí, a proto dokáže obdarovat v jeden večer všechny, kdo v něj věří. To na Santu čeká během rozvážky dárků hned několik překážek, a že to nejsou jen úzké komíny. Během pořadu se mimo jiné dozvíte, jak vypadala noční obloha přesně 24. prosince v roce 0 nebo jestli doopravdy zvěstovala příchod Spasitele kometa.

Veggie Vánoce v Olomouci

V sobotu šestnáctého si v nádherném prostoru Olomouckého uměleckého centra a patia restaurace Konvikt užijete předvánoční vegan program plný úcty ke zvířatům, planetě a inspirací ve zdravé stravě. Zpestřit si tak můžete víkendovou návštěvu tradičních vánočních olomouckých trhů na olomouckém náměstí. V obchodech a restauracích s tím nejlepším z vegan gastronomie ochutnáte vánoční lahůdky jako cukroví nebo bramborový salát. K dispozici bude poradenství v oblasti výživy, zajímavé tipy na etickou a zdravou štědrovečerní večeři i sportovní tipy pro rostlinnou stravu. Letošním speciálním tématem je veganská pohádka Tenkrát svět. Po Veggie Vánocích následuje v kapli vedle atria tradiční adventní koncert.

Indiáni ovládli muzeum

Výstava Indiáni přiblíží původní obyvatele Severní a Jižní Ameriky a jejich minulé i současné tradice. Návštěvníci se ocitnou na dobrodružné cestě fascinujícím světem indiánů, na které spatří originální sbírkové předměty získané českými badateli a cestovateli, velkoplošné fotografie, autentické filmové i fotografické dokumentace a zvukové nahrávky. Nechybí ani atraktivní předměty, jako jsou zmenšené trofejní hlavy ekvádorských Jívarů (tzv. tsantsy), péřová čelenka parikó brazilských Bororů nebo překrásná maska vlčí bytosti.

Putování výstavou začne v Severní Americe návštěvou lovců bizonů z Velkých plání, řezbářů totemových sloupů Severozápadu, pueblanských keramiků a navažských tkalců, obyvatel dlouhých domů v severovýchodních lesích a Inuitů arktické oblasti.

Autoři výstavy nezapomněli ani na děti, které výstavou provedou dvě indiánské děti Winona a Amaru. Společně si vyzkouší svoje smysly poznáváním zvuků zvířat, procvičí si čich a svoji zručnost při stavbě incké zdi či uzlování písma kipu. Naučí se rozeznat stylizované mytické bytosti na totemových sloupech a potkají se i s indiánskými a inuitskými strašidly. Pomocí haptických předmětů si malí návštěvníci vyzkouší rozpoznat různé materiály a seznámí se s jejich využitím v indiánské řemeslné tradici.

Století na lyžích

V Horáckém muzeu najdete novou výstavu Století na lyžích s podtitulem Lyžařská móda a výbava v minulém století. Na desítkách figurín představí podobu lyžařů od přelomu 19. a 20. století do 90. let. Uvidíte vývoj dámské, pánské i dětské lyžařské módy s ukázkami běžeckého i sjezdařského vybavení. Výstava předvede i podobu lyžařů-závodníků v jednotlivých dekádách. Její realizaci umožnilo získání stovek lyžařských předmětů, které muzeu zapůjčilo či darovalo přes šedesát zájemců z Novoměstska i okolí. Vystaveny  budou také plakáty a množství fotografií lyžující veřejnosti i závodníků. Čeká vás i unikátní projekce krátkých dokumentárních filmů s lyžařskou tematikou.

 

Andrea Bláhová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země