Petrovské „plže“. To jsou unikátní vinné sklepy poblíž Strážnice | Reflex.cz
nahoru
Lidé a Země | Řecko 365 dní

Petrovské „plže“. To jsou unikátní vinné sklepy poblíž Strážnice

redakce LaZ18. prosince 2017 • 18:30
Petrovské „plže“. To jsou unikátní vinné sklepy poblíž Strážnice
foto: Profimedia.cz

Pod tímto názvem se skrývá ojedinělý komplex 78 historicky cenných původních vinných sklepů ze 16. a 17. století na okraji obce Petrov nedaleko Strážnice.

Tento nejhodnotnější dochovaný celek lidových vinařských staveb na Moravě byl již v roce 1983 vyhlášen vůbec první vesnickou památkovou rezervací v České republice.

Bílá, vápnem malovaná průčelí sklepů ostře kontrastují s modrou a pro oblast Moravského Slovácka typickou podrovnávkou. Jsou to ve břehu hloubené sklepy ve sprašové žluté hlíně, zpevněné valenou kamennou klenbou, bez nadzemní části. V čelní stěně klenuté do oblouku vede vstup do sklepa s šikmou chodbou zvanou „šija“. Délka sklepů je kolem 15 m, šířka 3 až 4 m.

Hanácká jízda králů: Znovuoživená tradice, při které se v minulosti i umíralo

V těchto tak zvaných „plžoch“, které jsou připomínány již v 15. století, hledali obyvatelé také úkryt ve válečných dobách. Počátky existence sklepů souvisí s obcí Petrov, která je prvně zmiňována v historických pramenech v roce 1412 a také s udělením práva obci na opatrování vinic a prodej vína z roku 1417.

Dnes jsou Plže významnou turistickou atrakcí a cílem vinařských cyklostezek, neboť nabízejí ochutnávky dobrého vína spojené s různými společenskými a kulturními akcemi, jako je tradiční Den vinařů, který se tu koná každoročně od roku 1968 vždy první srpnovou neděli.

Za mandlemi na Hanácké Slovácko: Navštivte Hustopeče a ochutnejte jedinečnou mandlovici
Archeopark Pavlov: Udělejte si výlet za lovci mamutů na Pálavu
Rostislav Novák 6. září 2017 • 10:55

Archeopark Pavlov: Udělejte si výlet za lovci mamutů na Pálavu

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země