nahoru

Czech Press Photo: Cenu čtenářů magazínu Lidé a Země získal slovenský fotograf Ján Husár

red22. listopadu 2017 • 15:30
Czech Press Photo: Cenu čtenářů magazínu Lidé a Země získal slovenský fotograf Ján Husár
foto: Ján Husár

Čtenáři magazínu Lidé a Země mohli v průběhu uplynulých 21 dnů hlasovat na webových stránkách a zvolit čtenářsky nejoblíbenější fotografii. Vybrali nakonec fotografii ze série nominované v kategorii Aktualita a zachycující keňské volby.

Cena čtenářů magazínu Lidé a Země se letos udělovala poprvé. Časopis Lidé a Země se stal stejně jako loni mediálním partnerem soutěže pro nejlepší české fotografy a videotvůrce. Výherce, slovenský fotograf Ján Husár, získal 1588 hlasů. Cenu si osobně nemohl převzít, protože pokračuje v práci na tématu přímo v Keni. Ján obdržel poukázku v hodnotě 50 000 Kč na nákup zboží od společnosti Electroword. "Velmi ma mrzí, že som sa nemohol zúčastnit prevzatia ceny, ale daná fotka zobrazuje nepokoje v Nairobi, ktoré stále pokračujú. Je nesmierne zložité robiť v týchto podmienkách, a preto sa snažím byť co najviac v teréne. Len poslednú nedelu som strávil s policajnou jednotkou pri zásahu v slume Kibera, pokial ma ich kolegovia nezačali vyháňat slzotvornými granátmi," napsal Ján Husár z keňského Nairobi. Rád by si z výhry pořídil novou čtečku knih, která mu na cestách přijde velmi vhod a rodičům nový televizor.

Cenu na slavnostním ceremoniálu na Staroměstské radnici v úterý večer předala generální ředitelka vydavatelství CNC a CNI, které je vydavatelem Lidé a Země, Libuše Šmuclerová. Jána při převzetí zastoupila reportérka Markéta Kutilová, s níž se seznámil na frontové linii u Mosulu, v začátcích vojenské operace na znovudobytí největšího města, které spadalo pod tzv. Islámský stát. Ceremoniálu se nakonec zúčastnila i šéfredaktorka Lidé a Země Lenka Klicperová, která podle plánu ale měla být tou dobou úplně jinde. "Stále čekám na vízum do Iráku. Nevím, kdy a jestli vůbec jej dostanu. Situace v Iráku je po kurdském referendu velmi napjaté a ne příliš otevřená snadnému přístupu novinářů do země," dodala šéfredaktorka Lidé a Země, která získala v letošním roce v Czech Press Photo hned dvě nominace na první cenu - jednu za video Bitva o Mosul a druhou nominaci za fotografii v kategorii Problémy dnešní doby Naučit se chodit. Ta zachycuje rehabilitaci lidí, kteří přišli během války v syrském Aleppu o končetiny.

red


Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země