nahoru
Lidé a země | Magická zima v Rakousku

Czech Press Photo: Od králičích dostihů až k svatbě jako řemen, tedy vlastně na řemenu

red 21. listopadu 2017 • 09:40
Czech Press Photo: Od králičích dostihů až k svatbě jako řemen, tedy vlastně na řemenu
foto: Radek Miča

V kategorii lifestyle byly nominováni fotografové někdy za velmi netradiční náměty. Těmi jsou třeba králičí dostihy Radka Miči, instalace těla jako nábytku Alžběty Schnürerové nebo highlinová svatba Lukáše Bíby. Nominovány na první cenu byly také fotografie Amose Chappla, Pavla Hejného a Vladimíra Novotného.

Alžběta Schnürerová zachytila ve své sérii s názvem Když chci být doma originálně to, jak se člověk někdy ztrácí ve svém vlastním prostředí plném věcí. „Bydlím v dvougeneračním domě s dvěma poschodími a sklepem. Když mi zemřela babička, začala jsem nad prostorem uvažovat. Chodila jsem se dívat do prázdných pokojů a přemýšlela o prázdnotě a pomíjivosti existence. Pozorovala jsem nábytek, jeho umístění. Napadlo mě, že bych ty prostory mohla oživit a vnést do nich duši, aby vznikla vzpomínka na babiččin domov,“ říká fotografka. V té době dostala ve škole zadání fotografického tématu – Domov. Nominovaný soubor vznikl právě pro tento školní účel.

Svatba na laně

Lukás Bíba zachytil na nominované fotce netradiční svatbu. Jedna z nejlepších světových highlinerek Anna Kuchařová řekla ano svému příteli Jakubu Hanušovi ve skalách v Tisé u Děčína. „Nejsem svatební fotograf, ale pohybuji se v lezecké komunitě, takže když byla možnost udělat pár fotografií z téhle unikátní svatby, neváhal jsem. Seděl jsem na skále, za mnou stálo asi dvě stě lidí, takže jsem nemohl měnit pozici a vlastně jsem ani nechtěl. Stačilo jen čekat na ty správné momenty,“ komentuje pro někoho možná šílenou svatbu Lukáš Bíba.

Meditace

Amos Chapple zachytil meditujícího Boleslava Vavilova v blízkosti kláštera na izolované hoře na Uralu. Malá skupina buddhistů vedená veteránem z války z Afghánistánu tady strávila založením kláštera dvacet jedna let. Bojuje ale o svou existenci, protože území údajně patří jednomu z nejmocnějších oligarchů Ruska. Amos Chapple pochází z Nového Zélandu, dlouhodobě žije v Praze.

Le Mans Classic

Nominovaná fotografie Pavla Hejného vznikla na Le Mans Classic, jednom z největších svátků milovníků veteránů, youngtimerů a rychlých vozů obecně. Byla vytvořena v rámci volného souboru fotografií ve spolupráci s produkcí Creative Embassy. Fotografii autor pořídil během zastávky v depu. „Měl jsem šanci jenom několik málo vteřin nahlédnou skrze pootevřené okénko na muže, který se přiřítil se svým vozem z 60. let, aby si nechal očistit čelní sklo,“ popisuje vznik snímku autor.

Hop!

Tak se jmenuje série fotografií Radka Miči z tradičních Jarních závodů cvičených králíků na Výstavišti Flora v Kroměříži. „Králičí hop mě fascinoval od chvíle, kdy jsem se o něm dozvěděl - to bylo někdy v roce 2015. Čistě náhodou jsem se na jaře 2017ocitl v Kroměříži, bylo krásné jaro, všechno pučelo a na výstavišti plném zahrádkářů se proháněli králíci. Udivilo mě, že to byla záležitost mladých lidí, které znám spíš u počítačů a mobilů a svém virtuálním světě na facebooku a youtube,“ říká fotograf. „Převapila mě zodpovědnost a soustředěnost, s jakou k závodům přistupovali. Králíci byli neskuteční, stejně tak jejich mladí trenéři, závody měly vynikající atmosféru. Na fotkách jsem se snažil zachytit právě to pouto mladého trenéra a svěřence-králíka. Zaujal mě i kontrast mladých závodníků a rozhodčích v důchodovém věku. Pro člověka z města je tohle víceméně neskutečný svět, ale jsem rád, že existuje a aspoň někde existují i opravdové věci a ne virtuální.“

Radek Miča spolupracuji kromě AFP s časopisy Reportér magazín, Vlasta, Finmag, dále s reklamními agenturami, firmami (Kooperativa, Veletrhy Brno), Českým olympijským výborem, Českou televizí, Masarykovou univerzitou a dalšími.

Young Janáček

Série Young Janáček je inspirovaná prostředím Janáčkova divadla, které je ikonickou ukázkou architektury přelomu 50 a 60. let minulého století. Fotografování proběhlo v kontextu připravované rozsáhlé rekonstrukce divadla. Jedná se o fashion editorial, který prostřednictvím postavy mladého Janáčka provází diváka designovým interiérem.

Fotograf Vladimír Novotný Kiva ke snímkům říká: „Janáčkovo divadlo má mnoho vizuálních poloh a jedna z nich nepříliš známá je za denního světla. Nápad na fotografování v tomto prostoru jsem v sobě nosil něco přes rok. Čekal jsem na vhodnou příležitost a díky důvěře redakčního týmu Espritu se podařilo vše realizovat. Díky redakčnímu týmu se nám podařilo obsadit do role začínajícího modela Honzu Stiborka, který je v současnosti již etablovaný a v létě byl zařazen časopisem New Your Times mezi osm nejlepších světových modelů sezóny 2017.“

red


Klíčová slova: fotografie, Czech Press PhotoDiskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země