nahoru

Na cestě s úsměvem: Ve kterém norském městě zřídit Valašský konzulát?

Jaroslav Jindra 26. listopadu 2017 • 08:30
Na cestě s úsměvem: Ve kterém norském městě zřídit Valašský konzulát?
foto: Jaroslav Jindra

Možná si myslíte, že Norsko a Valašsko kromě nějakých těch hor, dřevěných staveb, ovcí a faktu, že jde v obou případech o království, nic nespojuje.
Omyl.

V obou zemích žije sebevědomý a svérázný národ, který toho má společného s tím druhým více, než by se mohlo na první pohled zdát. Norsko sice svůj zastupitelský úřad v Beskydech zatím nezřídilo, ale Valašsko už první krok k navázání trvalé spolupráce udělalo.

Nedávno proběhlo výběrové řízení pro nejvhodnější sídlo konzulátu Valašského království v království norském. Jak prohlásil nejmenovaný zdroj: „Potřeba reprezentativního zastúpení v Norsku je nabíledni, bo hlúpí Pražáci tvrdíjú, že Valaši pochází z Osla, enem to, trúby, píšú s malým,o‘. Ponejprv zme chtěli konzulát v městečku,A‘, to norsky znamená,řeka‘, abyzme při psaní adresy šetřili prupisky. V úzkém výběru byla i další místa, třebas Hoven 5 ve středním Norsku a Skurven nedaleko hlavního města Osla.“

Vítězem tendru se však s velkým náskokem stala obec s výrazně delším názvem Valaskarit, která je podle odborníků na valašskou historii živým důkazem toho, že Norové pocházejí z Valašska, a ne naopak, jak tvrdí Pražáci.

Jaroslav Jindra
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země