nahoru

Co o víkendu? Ponořte se do čokolády a vyrobte si křídla

Andrea Bláhová 16. listopadu 2017 • 15:10

Někde ještě ochutnáte svatomartinské víno, jinde už pořádají vánoční trhy. O tomto víkendu se ale taky můžete naučit čepovat pivo nebo si vyrobit andělská křídla...

Vánoční trhy v Kuksu 2017

Po dva víkendy (18.-19. a 25.-26. listopadu) se v Kuksu budou konat vánoční trhy. V centru obce, přímo v srdci bývalých barokních lázní, otevřou své stánky trhovci od devíti do čtyř hodin. Najdete tu na 130 stánků nejen s vánočním sortimentem a suvenýry z Kuksu, ale i s výrobky českých řemeslníků, třeba ručně vyráběnými mýdly, svíčkami, adventními věnci, keramikou, proutěném zbožím, skleněnými vánočními ozdobami ze Dvora Králové či dřevěnými hračkami. Chystají se i ukázky tradičních řemesel a loutkové představení.

Andělské tvoření v Krumlově

V sobotu osmnáctého listopadu a posléze druhého prosince vás čeká v Klášterech v Českém Krumlově setkání s doslova andělskou atmosférou. Během těchto dvou dnů si tu můžete vyrobit andělské kostýmy, křídla, svatozáře, čelenky s hvězdou a pak osmého prosince vyrazit do andělského průvodu. Akce souvisí s výstavou Anděl Páně v Klášterech v Českém Krumlově, kde uvidíte návrhy nejrůznějších scénických řešení, originální kostýmy včetně výtvarných skic, velkoformátové fotografie i kulisy a autentické rekvizity z filmu. Kromě filmového ateliéru zobrazujícího scénu u nebeské brány s kostýmy anděla Petronela a čerta Uriáše na vás čeká byt nabubřelého majitele krejčovny či střípky z trhu, kde trojice zloduchů ústřední dvojici pronásledovala. Chybět nebudou ani rekvizity z krejčovny či z provoněné cukrárny.

Naučte se čepovat pivo!

V sobotu osmnáctého si v plzeňském pivovaru můžete osvojit důležitou dovednost – čepování piva. Také si prohlédnete místa pivovaru, kde se slavné pivo vyrábí už od roku 1842, a pak už se dozvíte, co v čepování piva znamená „na hladinku“, „čochtan“, „šnyt“ či “mlíko“. Samozřejmostí je ochutnávka zdejšího piva a pivovarský guláš! Nakonec obdržíte certifikát o absolvování a půllitr se svým jménem. Místa si rezervujte na 735 189 019 či e-mailem secese@prazdrojvisit.cz

Zlínské slavnosti vína

V sobotu na hradě ve Zlíně-Malenovicích ochutnáte vína svatomartinská, ale i ta, která mají regionální vinaři v nabídce po celý rok. V nabídce budou ale i pochutiny, které se k vínu hodí a zvýrazňují jeho chuť. Těšit se můžete i na bohatý doprovodný program a vzorek vína zdarma.

Čokoládový festival na Harfě

Po celý tento víkend se v Praze v Galerii Harfa koná Čokoládový festival. Kromě čokoládových delikates se můžete těšit i na další laskominy, které obsahují čokoládu, jako jsou třeba vafle, perník a bonbony. Festival bude mít čtyři hlavní sekce: kulinářskou přehlídku šéfkuchařů, prodejní stánky, dětský koutek a workshop pro návštěvníky. Ochutnáte leccos: třeba čokoládové pralinky s moučnými červy, dýňovou polévku s bílou čokoládou v suchém ledu, vanilkovou krupicovou kaši z espumy s čokoládovým sněhem a kuřecí prsa na čokoládovém likéru nebo omáčku mole poblano z čokolády. Děti se naučí vyrobit si čokoládový donut. Vynikající český chocolatier Martin Pokorný předvede výrobu pralinek. Návštěvníci se budou moci naučit přípravu makronek, pop cakes, zdobení cukroví nebo zákusků a nakoupí různé druhy čokolád u stánků společností ČokoKebab, Kamila chocolates, Kamelie – víno z Francie, Mr Vonka, Chocolaterie Havířov, Cafe Santo Domingo, Jablíčko, Sirupárna, Čokoláda Lyra, Xo-Čo, Janek Chocolates, Šmakujto, Atelier Sladkostí, Koruna pralinký, Melk Zlín, Al Andalous, Levandulový statek Bezděkov, Od Bobu, Smile Wafle...

Víkend otevřené galerie

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích o víkendu otevře bezplatně své brány. Chystá krátké komentované prohlídky pro malé i velké, dětské dílny i překvapení pro všechny, kdo si projdou výstavu Mýtus Ulrich Creutz, která představuje jedinečná umělecká díla severozápadních Čech vzniklá v závěru středověku. Dozvíte se mnohé o atributech svatých, o mistrovi Litoměřického oltáře i Panně Marii i o pokladech litoměřických galerií.

Andrea Bláhová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země