nahoru

Czech Press Photo – představujeme nominované. Kategorie Lidé, o kterých se mluví: Dalajlama a dvakrát Zeman

red 9. listopadu 2017 • 12:40
Czech Press Photo – představujeme nominované. Kategorie Lidé, o kterých se mluví: Dalajlama a dvakrát Zeman
foto: Robert Sedmík

Kategorie Lidé, o kterých se mluví zachycuje osoby, které hrají významnou roli v mediálním zpravodajství. V tomto roce byly hned dvakrát nominovány fotografie s prezidentem republiky Milošem Zemanem a také portrét dalajlamy. Představujeme vám jejich autory, kterým můžete v naší soutěži dát svůj hlas.

Návštěvy prezidenta Miloše Zemana v krajích – tak se jmenuje nominovaná série Milana Jaroše. Výjezdy Miloše Zemana do krajů pro něj byly jednou z mála příležitostí, jak se dostat do situací, které přesahují každodenní politický rituál, jemuž se jinak ve své práci věnuje. Prezident je totiž při nich vystaven přímému kontaktu s lidmi. Jejich emoce a reakce na hlavu státu jsou zajímavou zprávou o české společnosti a zároveň nutí politika reagovat na nečekané situace.

Milan Jaroš vystudoval katedru fotografie na FAMU. Od roku 2008 pracuje v časopisu Respekt jako stálý fotograf. Spolupracoval také s mnohými zahraničními novinami a časopisy jako New York Times, International Herald Tribune, The Wall Steet Journal. Za své fotografie získal řadu ocenění v soutěžích Czech Press Photo, Frame, Unicef Photo Award, Unicredit Photo Award. V roce 2012 vyhrál na Czech Press Photo hned v několika kategoriích. Hlavní cenu Fotografie roku získal za snímek, který je součástí fotoreportáže Rozloučení s Václavem Havlem.

Lov na dalajlamu

Tomáš Halász na svém snímku Dalajlama nominovaném v podkategorii single zachytil třídenní návštěvu duchovního vůdce Tibeťanů na Slovensku. Dalajlamův program byl velmi intenzivní, a tak nebylo moc pravděpodobné, že by mohl Halász portrét pořídit. Přesto měl po celý víkend připravené osvětlení, které si však musel přesunout ze zasedací místnosti, kde dalajlama pobýval, blíže jeho apartmánu do hotelové chodby. Fotograf zároveň musel být velice rychle rychlý, aby vše netrvalo příliš dlouho. „Vzal jsem svůj fotoaparát a rychle udělal snímek. Přiblížil jsem se o dva kroky a udělal další. Další dva kroky a závěrečný portrét. Podal jsem mu ruku a poděkoval. Celé focení trvalo přibližně dvě minuty. Na závěr jsme se ještě zasmáli,“ popisuje netradiční průběh Halász.

Tomáš Halász je profesionální fotograf, který se zaměřuje na reportážní fotografii a projekty pro mimovládní organizace. Pracoval v tiskových agenturách ČTK, TASR a v deníku Pravda. Od roku 2010 je nezávislým fotografem. Dlouhodobě spolupracuje s řadou mimovládních organizací, získal ocenění v Czech Press Photo, Slovak Press Photo, Foto roka. Je spoluzakladatelem a šéfredaktorem on-line projektu MONO.sk.

Nečekaná fraška

Tamhle je mikrofon – tento snímek z Pražského hradu zná asi každý. „Původně jsem tam ani nechtěl jít. Mělo to být – podle původních předpokladů - jedno z dalších nudných focení podání ruky.“ Říká Robert Sedmík. Nakonec ale nastala fraška, kterou fotograf za dvacet let svého působení v oboru neviděl. „Při focení jsem měl jediný problém: abych neměl snímek rozmazaný. Kvůli smíchu, který mne celé focení provázel,“ přiznává.

Robert Sedmík vystudoval na Pražské fotografické škole, kterou ukončil roku 1995. Pak působil tři roky v deníku Svobodné slovo a následně pro Zemské noviny. Později pracoval v agentuře CPA a časopisu Gól. Roku 2002 nastoupil do vydavatelství Mediacop, kde v současnosti fotí například pro časopis Týden.

red


Klíčová slova: fotografie, Praha, Czech Press PhotoDiskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země