nahoru

Představujeme další nominované snímky na letošním Czech Press Photu. Hlasujte v divácké soutěži!

red 7. listopadu 2017 • 12:50
Představujeme další nominované snímky na letošním Czech Press Photu. Hlasujte v divácké soutěži!
foto: Jozef Jakubco

Stále můžete hlasovat v naší soutěži o nejlepší fotku roku 2017. Podívejte se na nominované snímky v kategorii Každodenní život. Chladnými vás nenechá ani „české Twin Peaks“, ani kubánský transvestita, natož pak slovenská soutěž v kopání hrobů.

Pabo začíná být Natasha – právě tak strohý název nese nominovaný výrazný snímek Davida Těšínského z jedné z chudinských havanských čtvrtí. Pabo tu přes den prodává ovoce a zeleninu a jeden či dva večery v týdnu se z něj stává žena. Cítí se v této podobě lépe. S pomocí svého přítele a kamaráda se převléká za Natashu a vyráží do místních klubů, kde má vlastní představení. „Pabo je homosexuál, který se rád předvádí. Rozhodně to ale není žádný prostitut,“ upozorňuje autor snímku David Těšínský, který uspěl v podkategorii single.

David je nezávislý fotograf, který se zaměřuje na zobrazování různých podob subkultur současného světa. Vytvořil třeba kolekci snímků „Děti islámu“ zachycující mladé v dnešním Íránu nebo sérii „Jah People“ o dnešní kultuře jamajských rastafariánů. Své snímky už publikoval v denících a magazínech Le Monde, Gazeta Wyborcza, Vice a dalších.

Temný důl Pepy Dvořáčka

Krásný historický industriální objekt v krkonošském Horním Maršově se stal tématem série Temný důl. Pepovi Dvořáčkovi toto magické místo připomíná městečko Twin Peaks ze legendárního seriálu režiséra Davida Lynche. Areál ze všech stran obepínají nepropustné jehličnaté lesy a kromě nedalekého potoka je zde většinou slyšet jen motorová pila. Dvořáček tu strávil několik týdnů a vytvořil kolekci, jež ukazuje genia loci bývalé továrny, z níž by se v budoucnosti mělo stát multifunkční kulturní centrum.

Pepa Dvořáček je volný fotograf, který se především věnuje komerční a lifestyle fotografii. Fotí i módu, portréty či reportážní snímky.

Soutěž v kopání hrobů

Bizarní akce inspirovala Jozefa Jakubca k vytvoření tragikomické série snímků. „Soutěž hrobníků mě jako téma zaujala už dávno. Věděl jsem, že něco takového se koná v Polsku nebo v Maďarsku, a nakonec jsem se dozvěděl, že tato soutěž je součástí výstavy pohřebních a kremačních služeb Slovak FUneral na výstavišti v Trenčíně,“ popisuje Jozef svou cestu za fotografiemi. „Přišel mi bizarní už ten fakt, že hrobníci mají svůj veletrh, a tak jsem se tam prostě musel vydat,“ doplňuje svou motivaci.

Hlavní atrakcí celé výstavy byla právě soutěž v kopání hrobů. Fotografa překvapila: „Čekal jsem, že to bude prostě takový večírek hrobníků, kteří se přišli pobavit s kamarády. V Trenčíně ale byli muži-profesionálové, kteří k soutěži přistupovali zcela soustředěně. Pochopil jsem, že vykopat dva metry hluboký hrob ve zmrzlé zemi jen lopatou a krumpáčem opravdu není žádná zábava. A i když jsem se snažil udržet na snímcích vtip, chtěl jsem zároveň, aby divák pochopil, že hrobařství je opravdu těžké řemeslo,“ dodává Jozef Jakubco. V roce 2008 začal pracovat jako fotoreportér v týdeníku Žurnál, pokračoval v agentuře SITA a od roku 2015 fotografuje v deníku SME:

red




Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země