nahoru

O víkendu se zamkne Sázava a Prahou prosviští Bollywood

Andrea Bláhová19. října 2017 • 15:30
O víkendu se zamkne Sázava a Prahou prosviští Bollywood
foto: Jindřich Mynařík / Blesk

O víkendu se zahřejte vším, co vám přijde pod ruku. My vám nabízíme renesanční kuchyni, čokoládový festival nebo třeba filmy plné indické vášně, tance a zpěvů!

Renesance na jazyku – Kuchtíku vař!

Velké hodování se na zámku Frýdlant bude konat tuto sobotu jednadvacátého. V zámecké kuchyni se bude vařit a péct jako o život, aby návštěvníci mohli ochutnat renesanční kuchyni a její nejčastější jídla: kaše, maso a pomazánky. Šéfkuchař představí kuchyni 14. až 16. století a vy si pak doma budete moct vyzkoušet recepty, které vám prozradí.

Zamkněte Sázavu

V sobotu 21. října se v Týnci nad Sázavou uzavře vodácká sezona tohoto roku. Děda Sázava zamkne řeku kouzelným klíčem a vodáci se vydají na poslední plavbu po Sázavě. Sjedou úsek Týnec nad Sázavou – Pikovice. Jde o jeden z nejkrásnějších vodáckých úseků u nás. Řeka se pod Týncem zařezává do hlubokého údolí se strmými stráněmi, kde si v kamenném řečišti vytváří četné větší či menší peřeje. Na cestě je čeká sedm jezů a nejedno úskalí. Pod Medníkem sídlí několik známých trampských osad.

Bouřlivá noc v Plzni

V noci z 21. na 22. října si to v západočeské metropoli užijete. Uvidíte a uslyšíte více sedmdesát interpretů, otevřených bude patnáct scén. Na programu je hudba, poezie, workshopy, přednášky, DJs až do rána a také Plzeňský market v neděli 22. října. Navštívit můžete také mnoho plzeňských klubů, hospod a dalších prostor za jednotné vstupné 150 Kč. V každém klubu je připraven žánrově různorodý hudební program, doplněný o divadlo, poezii a další druhy umění.

Sraz čokoholiků

Čokoládový festival se bude konat od 20. do 22. října na výstavišti Ideon v Pardubicích. Mlsné jazyky tu čeká výstava historie čokolády, vaření s čokoládou, prodej čokolahůdek, ochutnávky a workshop.

Repliky korunovačních klenotů v plzeňské Papírně

V Plzni máte jedinečnou příležitost uvidět repliky čtyř korun z dílny šperkaře Jiřího Urbana a bez čekání. Jsou zde vystaveny v rámci výstavy Magičtí Lucemburkové. Samotná replika Svatováclavské koruny vám umožní obdivovat její majestátnost a preciznost, se kterou středověcí klenotníci jednu z nejvýznamnějších královských insignií vytvořili. Originál svatováclavské koruny je vyroben z ryzího zlata. Je do ní vsazeno 96 drahokamů a zdobí ji 21 perel. Replika je vyrobena z pozlaceného stříbra, drahokamy jsou imitovány barvenými sklíčky. 

Vášnivá Indie v Praze

Od 19. do 22. října se v Praze uskuteční už patnáctý ročník festivalu bollywoodského filmu, který každým rokem otevírá bránu do indické kultury v kině Světozor. Divákům představuje jihoasijskou kinematografii, která svým rozsahem a produkcí filmů konkuruje americkému Hollywoodu. Bollywood – hindské filmy produkované v Bombaji – tzv. masala movies, si získaly mezinárodní popularitu, dokáží nejednoho rozplakat, rozesmát, roztančit a svou barevností vnést plno energie. Za těch několik ročníků konání festivalu se z Bollywoodu stal trend, móda a fenomén. Vedle rostoucí popularity Bollywoodu se ovšem i samotná Indie chystá na roli světové velmoci. 

Andrea Bláhová
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země