nahoru

Etnopiknik v Praze a Indiánské léto ve Slezsku

Andrea Bláhová17. srpna 2017 • 10:30
Etnopiknik v Praze a Indiánské léto ve Slezsku
foto: archiv Slezské zemské muzeum

Bollywoodské tance, dračí lodě, indiánská týpí – to vše na vás čeká tento víkend. Pro ty praktické je tu workshop o výrobě másla.

Etnopiknik ve víru tance a hudby

Delikatesy ze všech koutů světa ochutnáte tuto sobotu devatenáctého na nádvoří Náprstkova muzea v Praze. Připraveny budou třeba tradiční japonský čaj, pokrmy z Brazílie, Šrí Lanky, Vietnamu a Hongkongu. Kromě gastronomických specialit jsou připraveny i ukázky mimoevropské hudby a tanců. Pro děti se navíc chystají výtvarné dílny. Akce začne přesně v poledne. Co vše zažijete? Třeba folklor Dálného východu (hra na šamanský buben, čínské hulu a japonské lidovky), workshop bollywoodského tance, orientální tance, tahitské bubeníky a tanečníky a africkou bojovku! Po celý den na vás čekají thajské masáže, malování hennou a stánek s africkými, orientálními a jihoamerickými výrobky.

Indiánské léto

V Arboretu Nový Dvůr ve Stěbořicích se po oba víkendové dny dozvíte, jak žili indiáni: jak bydleli, jaké používali zbraně a mnoho dalšího. Uvidíte pravá indiánská týpí, indiánské ozdoby, kožešiny a užijete si skvělé soutěže i komentované prohlídky. Nebudou chybět hudba a tanec v duchu Divokého západu. Vyzkoušíte si i hod lasem na cíl, střelbu z luku, práci s křesadlem, výrobu drobných předmětů s indiánskou tématikou, jízdu na koních a ponících a samozřejmostí je bohaté občerstvení.

Draci na Hané

Hanácký festival dračích lodí vypukne tuto sobotu na řece Moravě v Kojetíně. Přehlídka a závod unikátních čínských plavidel, dlouhých kolem dvanácti metrů s dračí hlavou na špici a dračím ocasem na zádi, se koná v areálu loděnice. S vítězi (i poraženými) můžete večer oslavovat na taneční zábavě.

Návrat do pohádek

Přijďte se podívat na výstavu kostýmů a rekvizit z tradičních českých pohádek! Na zámku Horšovský Týn je k vidění na padesát kostýmů z pohádek, mimo jiné i těch, které ilustroval Josef Lada, jako třeba Obušku, z pytle ven! nebo Hrátky s čertem. Připomenete si ale i takové trháky jako Byl jednou jeden král nebo Princezna se zlatou hvězdou na čele.

Mariánská pouť ve Zlaté Koruně

V neděli dvacátého srpna vás Zlatá Koruna v jižních Čechách zve na Mariánskou pouť s bohatým programem. Akce vypukne po slavnostní mši v klášterním kostele, následovat bude biketrial a parkour show a divadlo pro děti. Součástí bude samozřejmě prodej farmářských produktů, taneční a lidová hudba, tradiční občerstvení, výstava mozaik a obrazů a další atrakce pro děti.

Vyrobte si vlastní máslo

Pokud vás stresují stoupající cena másla v českých obchodech, vypravte se v neděli dvacátého srpna do Říčan. Koná se tu Farmářské odpoledne s tématem výroby másla a sýra. Dozvíte se vše o stloukání domácího másla v dřevěné máselnici, o výrobě bylinkového másla z domácích bylin a sýrařka předvede produkci sýra. Děti mezitím zjistí, jak se postarat o králíky, slepice, kozy a ovce. Akci užitečnou pro celou rodinu pořádá Muzeum Říčany a Ekocentrum Říčany.

Andrea Bláhová
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země