nahoru

Kam o víkendu: Energie magických ruin a divoké ostrovní tance

Andrea Bláhová27. července 2017 • 15:40
Kam o víkendu: Energie magických ruin a divoké ostrovní tance
foto: David Malík

Pokud vám chybí energie a toužíte po mystických zážitcích, vydejte se s námi do gotických ruin moravského kláštera. O víkendu se ale koná spousta dalších akcí: svůj um předvedou kováři a v Praze bude přehlídka excentrických indonéských tanců.

Noc v tajemné Růži nebes

V sobotu devětadvacátého se v působivých ruinách kláštera Rosa coeli v Dolních Kounicích můžete vydat na noční prohlídku. Až načerpáte energii, kterou prý tajemné místo vyzařuje, můžete si užít doprovodný program: ukázky bojového umění a krátké dokumenty o Dolních Kounicích, případně ochutnat vynikající lokální vína. Organizátoři jako novinku uvedou v tento termín i zvláštní překvapení…

Machři černého řemesla

O tomto víkendu se v Dřevěném městečku (skanzen Valašské muzeum v přírodě Rožnově pod Radhoštěm) koná setkání mistrů starých řemesel: kovářů, kameníků, bednářů, klempířů, tesařů, košíkářů, cihlářů a mnoha dalších řemeslníků. Kralovat ale budou mistři kovadliny - přijede na 40 mistrů kovářů a kovářek z České republiky i zahraničí, kteří předvedou třeba podkování koní ve fojtském dvoře a výrobu podkov. Z muzejních depozitářů budou vystaveny a uvedeny do chodu benzínové stroje a lokomobila. V menších stáncích uvidíte výrobu dřevěné a kovové bižuterie, předmětů z včelího vosku, keramického pečiva, perníčků, štípaných holubiček... Odvážní návštěvníci si samozřejmě mohou všechna řemesla vyzkoušet vlastníma rukama – třeba si ukovat hřebík. Konat se budou i soutěže: řezání kulatiny, zatloukání hřebíků, stavění vatry, jízda na koníčcích, malování perníčků. To vše s živou hudbou!

Indonéské tance a delikatesy v Praze

V sobotu na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur v Praze vypukne Festival indonéské kultury. Vše začne průvodem a ukázkou tance jaipongan, následovat budou indonéské písně a expresivní tanec sekar jepun s výraznými grimasami a pohyby prstů a očí tanečnice. Festival bude pokračovat indonéskými lidovými hrami a dalšími druhy tanců i divadelními formacemi. Tancechtiví diváci si vše budou moci vyzkoušet ve workshopu. V další dílně se předvede starobylá technika voskové batiky, vyslechnete si přednášku o Indonésii (kultura, způsob života, památky UNESCO, příroda). Program zakončí unikátní javánské stínové divadlo. Celý den bud ochutnávka indonéských specialit, prodej suvenýrů, výtvarná dílna pro děti a lidové hry – skákání v rýžovém pytli…

Marš legionářů

Devětadvacátého v sobotu se spolu s legionáři vydejte na pochod na počest stého výročí založení československých legií. Start je v Bystřici nad Olší, cílem je Nýdek. Vydat se můžete po několika trasách různé délky, připravena je i mezinárodní ze Slovenska (23 km). Událost pořádá Československá obec legionářská a Klub českých turistů.

Slavnosti bratrství na Javořině

V neděli třicátého se na vrchu Javořina koná tradiční setkání Čechů a Slováků. Součástí bude bohatý kulturní program, který spojí soubory a skupiny z příhraničního regionu a vytvoří mozaiku folkloru, skvělé muziky a krásných krojů. Historie setkávání obou národů na hraničním pomezí na nejvyšším vrchu Bílých Karpat sahá až před revoluční rok 1848. Nový rozměr slavností začal v roce 1990 při setkání představitelů SR a ČR odhalením „Památníku česko-moravsko-slovenské vzájemnosti“. Organizátoři připravili pro návštěvníky i prodejní stánky, ve kterých bude k dispozici různé zboží a občerstvení. Na Velkou Javořinu se dostanete prostřednictvím autobusové dopravy z obou stran hranice.

Kult koně

Jak spolu žili lidé a koně od nejstarších dob až do současnosti? Dozvíte se na Státním zámku Valtice, který připravil projekt Kult koně - Barokní šlechtická hipokultura a soužití člověka a koně. Na výstavě představuje soužití koní a lidí odnepaměti, soustředí se ale na moravský prostor a chov koní rodem Liechtensteinů. Uvidíte artefakty z doby od velkomoravského období až po současnost: šlechtickou výstroj koní, umělecké předměty s koňskou tematikou, historické knihy chovu, tzv. moravský chomoutek, porcelánové umělecké předměty, malby z valtického zámku s tematikou koní, ale také velkomoravskou ostruhu. Prohlédnout si můžete i zámeckou konírnu a jízdárnu.

Na víno k habánům

Až do jednadvacátého srpna můžete navštívit původní habánské sklepy a ochutnat produkty stejnojmenného vinařství ve Velkých Bílovicích. Prohlídky s degustací trvají přibližně devadesát minut, vynikající víno můžete i zakoupit. Objednejte se na předem na degustace@habanskesklepy.cz.

Andrea Bláhová
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země