nahoru

Vypravte se do korun stromů nebo na závod zrezlých šlapek!

Andrea Bláhová 12. července 2017 • 13:30
Vypravte se do korun stromů nebo na závod zrezlých šlapek!
foto: archiv Stezky korunami stromů Krkonoše

O víkendu můžete vytáhnout z kůlny to nejhorší kolo, jaké máte, a vypravit se na závod vraků. Nebo se seznámit se šumavskými šelmami. A jestli se chcete skoro dotknout nebes, vypravte se do Krkonoš.

Den šelem na Šumavě

Největší letošní akce na Šumavě se uskuteční v sobotu 15. července u informačního střediska Rokyta. Celodenní událost návštěvníky seznámí s šelmami, které na Šumavě žily nebo stále žijí. Přijdou také herec, dabér a skladatel Jan Maxián, režisér Petr Krejčí, který právě dokončuje druhou sérii dokumentu Krajinou domova, nebo režisér několika Večerníčků a v současné době senátor Václav Chaloupek, který přijede i s malými jezevci, se kterými připravuje další televizní dokument.
Národní park Šumava, který vznikl 20. března 1991, má zvláštní režim ochrany životního prostředí. S rozlohou více než 68 000 hektarů je největší ze čtyř českých národních parků.

Zámecké zahradní slavnosti

V sobotu a neděli se v zahradě a sala terreně zámku Mnichovo Hradiště a při nočních prohlídkách odehraje Zámecká zahradní slavnost k poctě významného šlechtice a politika Václava Budovce. Slavnost se odehraje v duchu renesance z přelomu 16.a 17. století. Komponované představení dobové zahradní slavnosti bude zahájeno v 10.30  a bude pokračovat po oba dva dny ve 13.30 a 15.00. Nahlédnete i do soukromí rodiny Budovců, a to při večerních prohlídkách se scénkami v interiérech a zámecké sala terreně.

Závod zrezlých šlapek

V sobotu patnáctého můžete vyjet na divokou jízdu starými koly z Týna nad Vltavou! Akci zpestří i jízda vláčkem po dnes již zaniklém vlakovém spoji Týn–Protivín. Stačí vytáhnout z kůlny jakýkoli orezlý bycikl, případně z půdy originální ohoz a přijít na sraz pod kostel v Týně nad Vltavou v jednu hodinu odpoledne. Cílem bude pivovar v Protivíně. Trasy mají čtyři a dvanáct kilometrů.

Ráj pro nomády

Vkročit do typických obydlí kočovných nomádů můžete na jedinečné výstavě v Plzni v prostoru Depo 2015. Odvážní tu v nich dokonce mohou přespat. Uvidíte nejrůznější nomádské příbytky: Favorit ztvárněný sochařem Pavlem Karousem, stany na střeše Trabanta nebo Favorita, karavan na solární pohon, zavěšený stan vhodný do lesa, trikolorový dům nebo rodinný camping stan s interiérem od studentů Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara ZČU v Plzni.

Mystická atmosféra země pod Himálajem 

Do konce října 2017 najdete v zámku v Holešově výstavu pořádanou sdružením Namasté Nepál s názvem Nepál – země tibetské thangky. Kromě 140 buddhistických obrazů zde můžete zhlédnout i další votivní, umělecké i užitkové předměty ze země pod Himálajem: sošky, tibetské mísy a zvony, modlitební mlýnky, šperky, hudební nástroje či oblečení, doprovozené barevnými fotografiemi. Většina exponátů je prodejní a jejich zakoupením přispějete na stavbu školy pro chudé nepálské děti zničenou zemětřesením.

Až do korun stromů!

V Janských Lázních v Krkonoších se nově otevřela stezka korunami stromů. Spirálovitý výstup na vyhlídku ve výšce 4505 metrů je dlouhý celkem 2180 m, celá atrakce totiž začíná v podzemních prostorách, kde uvidíte kořenové systémy stromů a mikrosvět půdy až po ty nejmenší živočichy, na vyhlídce naopak spatříte stromové velikány staré 150 let. Po cestě váš čekají i didaktické zastávky a zábavně pojaté stanice. Komu se dolů nebude chtít po svých, může sjet 80metrovým tobogánem.

Andrea Bláhová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země