nahoru

Kam o víkendu: Na letní jarmarky i narozeninovou oslavu Karlova mostu

Andrea Bláhová6. července 2017 • 12:30
Kam o víkendu: Na letní jarmarky i narozeninovou oslavu Karlova mostu
foto: Profimedia.cz

Máme pro vás tipy, jak zabavit děti o prázdninách, užít si kolo na Vysočině a také oslavit důležité narozeniny.

Pohádkové léto u zámku Červená Lhota

Zabavit malé děti o prázdninách nebo přimět je naslouchat výkladu průvodce není vždycky snadné. Půvabný zámek Červená Lhota má ale řešení. Divadlo Václava Koubka na zámku zve na divadelní představení pro děti, která se budou konat během prázdnin na letní scéně u Červené Lhoty. Hraje se vždy od 15.00. Divadlo má velkou kapacitu, rezervace předem proto není nutná. V případě deště je zajištěno kryté divadlo.

Jarmark v renesančním městě

Folklorní soubor Podjavořičan a město Telč pořádají v sobotu 8. července tradiční horácký jarmark všemožných dobrot na telčském náměstí. Připraven je bohatý kulturní program doplněný stánkovým prodejem a atrakcemi. Uvidíte i tradiční lidová řemesla a celodenní kulturní program.

Do Milovic za bitevní vřavou

Druhý červencový víkend se změní bývalé vojenské cvičiště, umístěné nedaleko milovického nádraží, v bitevní pole. Ve vyhloubených zákopech proti sobě stane několik desítek mužů v replikách uniforem z roku 1917, aby připomněli boj jejich dědů za první světové války. Samotné ukázce však bude předcházet bohatý program, který by měl uspokojit všechny zájemce o téma zborovské bitvy. Již v 10.00 proběhne pietní akt na Vojenském hřbitově, kde našlo svůj poslední odpočinek přes 6000 vojáků internovaných za světové války v Milovicích. Po pietním aktu již budou následovat ukázky výzbroje a výstroje, či výcviku jednotek na nedalekém Hakenově stadionu. Po celý den pak budou mít diváci možnost navštívit Legiovlak, který bude přistaven na nádraží Milovice, nebo si prohlédnout unikátní fotografickou výstavu Československé legie v Rusku 1914–1920, která bude umístěna v místní radnici.

Ve dvě hodiny odpoledne vypukne samotná rekonstrukce, které se zúčastní přes 200 vojáků pocházejících z Česka, Slovenska, Polska, Ukrajiny či Ruské federace. V pěti liniích zákopů zprostředkují divákům události ze dne 2. července 1917, kdy v boji u Zborova zvítězila početně i technicky slabší československá brigáda proti důkladně opevněným zákopům svého nepřítele. Do bojů se krom vojáků zapojí též dva obrněné automobily a repliky dobových letounů. Po krátkém osvěžení vojska již bude následovat divadelní představní a ukončení celého ukázkového dne.

Unikáty Litoměřic odhaleny

Atmosféru královského města Litoměřice si vychutná každý, kdo zde v letošním létě navštíví Okruh církevní památky. Na turisty čeká šest kostelů a památek, které budou moci navštívit od začátku prázdnin až do 17. září 2017: katedrála sv. Štěpána, kostel Zvěstování Panny Marie, kostel Všech svatých, kostel svatého Jakuba, městská vyhlídka Kalich na Mírovém náměstí a blízké Diecézní muzeum. Na své si přijdou i děti: dostanou pracovní listy, v nichž je provedou svatá Zdislava a svatý Štěpán jednotlivými objekty, a plnit budou zajímavé úkoly.

Autobus pro cyklofanatiky

Od počátku prázdnin až do konce srpna mohou cyklisté na Českomoravském pomezí využít o víkendech skvělou službu cyklobusu. Páteční a nedělní trasa cyklobusu vede z Poličky přes Svitavy do Moravské Třebové a odtud přes Mladějov, Českou Třebovou, Litomyšl, Vysoké Mýto a Proseč do Poličky a odpoledne zpět. V sobotu ráno povede trasa cyklobusu z Poličky přes Nové Hrady do Vysokého Mýta, Litomyšle, České Třebové, Mladějova a Moravské Třebové a odtud přes Svitavy do Poličky. Odpoledne se pak cyklobus bude stejnou trasou vracet zpět. Díky cyklobusu můžete poznávat nejen krásy pěti historických měst Českomoravského pomezí, ale i dalších zajímavých míst: zámek v Nových Hradech, Hřebečské důlní stezky, Toulovcovy maštale, cyklostezky v okolí České Třebové, rozhledna na Kozlově nebo zřícenina hradu Cimburk.

Karlův most slaví 660 let!

V neděli 9. července uplyne přesně 660 let založení Karlova mostu a to se musí oslavit! Připraveny jsou neobvyklé prohlídky i dobová fanfára, která zazní nad ránem z Malostranské mostecké věže. Oslavy ukončí mimořádné promítání Kinobusu. Program začíná už ráno v půl sedmé mystickou prohlídku Karlova mostu. Zazní dobová slavnostní fanfára z Malostranské mostecké věže v čase, kdy Karel IV. položil před 660 lety základní kámen stavby. Člen řádu křižovníků s červenou hvězdou mostu požehná. V deset a čtrnáct hodin se můžete „pražskými Benátkami“ vydat lodí kolem pilířů mostu a vstup volný bude i do Muzea Karlova mostu. Večerní komentovaná prohlídka v osm Karlova mostu připomene slavnou historii stavby. V půl desáté bude Kinobus DPP promítat film Noc na Karlštejně.

Andrea Bláhová
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země