nahoru

Tomáš Hulík – fotograf divočiny a půvabů Slovenska

Andrea Bláhová29. června 2017 • 15:20
Tomáš Hulík – fotograf divočiny a půvabů Slovenska
foto: Tomáš Hulík

Jako malému mu otec dal do ruky starý fotoaparát Praktika a pár slovy vysvětlil, co má s přístrojem dělat, aby na snímku „niečo bolo“. Co to bude, to už prý záleží na něm. Tehdy se Tomáš Hulík vydal na cestu fotografa a později dokumentaristy, jehož největší láskou je divoká příroda, zvířata a slovenská krajina.

Slovenský rodák z Prahy vystudoval ekologii a environmentalistiku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Založil a řídil přírodovědeckou organizaci LENS. Podílel se na vědecké a fotografické expedici na ruský Dálný východ, na ostrov Sachalin, Borneo, na Malajsii, v Jižní Koreji, Indonésii, Mongolsku a Keni. Přednášel na světových zoologických kongresech, publikoval o životě bobrů, věnuje se životu rysů.

Působí jako režisér, kameraman i producent. Natočil několik filmů o bobrech, které vysílaly kanály ORF, ZDF, Arte a Discovery Channel. V roce 2007 vytvořil ve spolupráci s Pavlem Barabášem pro rakouský kanál ORF dokument Vysoké Tatry – divočina zamrzlá v čase, který získal mnoho ocenění. Od roku 2008 pracoval na projektu Návrat rysů pro STV, ORF, NDR a slovenské Ministerstvo životního prostředí. V roce 2011 natočil film Cesty Slovenskom o krásách Slovenska. Roku 2015 dokončil dva nové film Zlatý orol a Divoké Slovensko a jako kameraman divočiny se podílel na natáčení filmu Expedion into Reed - Neusiedlersee National Park.

Jak fotograf se věnuje především přírodě, zvláště zvířatům, fotil ale i tsunami v Banda Acehu na Sumatře (2005). Publikuje své snímky v české verzi časopisu National Geographic, na Slovensku v časopise Geo, v britském Wildlife, rakouském Universum a dalších časopisech na Slovensku i v Česku. Pro čtenáře Lidé a Země připravil v květnovém čísle skvělého průvodce po krásách Slovenska a jeho snímky se u nás objevují ve fotografických rubrikách.

Při jeho fotografické a dokumentaristické práci jsou jeho hlavní vášní divoká příroda a její obyvatelé. Bohužel, nedotčených míst na planetě ubývá, a tak je Tomáš aktivní v ochraně přírody.

Za svou práci dostal několik ocenění, mj. Slovak Press Photo, cenu Nadace Tatrabanky nebo ceny Federace evropských fotografů.

Andrea Bláhová
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země