nahoru
Lidé a země | Magická zima v Rakousku

Kam o víkendu: Na párty do Chotěšova i do Strážnice

Andrea Bláhová 22. června 2017 • 13:50
Kam o víkendu: Na párty do Chotěšova i do Strážnice
foto: E15 Jiří Liebreich

O víkendu bude horko, takže venkovní slavnosti a párty s hudbou a občerstvením po celé republice jsou ideální cíl. 

Chotěšovské zahradní slavnosti

O tomto víkendu vypuknou poblíž nádherného barokního kláštera Chotěšov na Plzeňsku další zahradní slavnosti. V bývalé Lesovně a na rozlehlé zahradě budou připraveny akce a dílny pro děti, večer se budou konat koncerty, připraveno je skvělé občerstvení. Účastí na slavnostech, kde po dohodě můžete i přespat ve stanu na zahradě, podpoříte opravy unikátního kláštera, který si můžete i bezplatně prohlédnout.

Skočte si ve Strážnici

Poslední víkend v červnu se ve Strážnice koná tradiční festival folklorních souborů. Návštěvníci si užijí i příjemnou atmosféru města, zámeckého parku a skanzenu. Těšit se můžete na krásu lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik. Uvidíte vystoupení našich i zahraničních souborů a konat se bude i tradiční soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Festival probíhá v amfiteátrech v zámeckém parku, ve vinohradnickém areálu a před usedlostmi v nedalekém strážnickém skanzenu.

 

Do lednice historickým motoráčkem

Zpestřete si výlet do Lednice k Lednicko-valtickému areálu opravdovou železniční romantikou. Od května do září pojedou o víkendech a státních svátcích mezi Břeclaví a Lednicí historické motoráčky z 50. let minulého století zvané Hurvínek. Během akcí Lednické parní léto, kdy ve vybrané dny nahradí Hurvínky parní vlaky tažené lokomotivou Skaličák. Součástí parních vlaků bude bufetový vůz s nabídkou občerstvení, jihomoravských vín a suvenýrů.

 Za motýly do Votic

Pokud se vám zdá, že z českých luk mizí motýli, vydejte se za nimi do Votic. Obří vytápěné skleníky ukrývají různé typy biotopů a motýlí druhy, které v nich dříve žiji v hojném počtu. Přirozené biotopy jsou totiž nahrazovány zemědělskými plochami a s nimi mizí i tradiční motýlí druhy.

Královská Kutná Hora

Gotická slavnost připomínající slavné tradice královského horního města Kutná Hora se koná právě o tomto víkendu. Velkolepý scénář slavnosti navrací Kutnou Horu, české královské horní město, na konec 14. a začátek 15. století. Na dva až tři dny ožívá celé město i královské sídlo v mincovně ve Vlašském dvoře fiktivním příběhem příjezdu a vzácné přítomnosti českého a římského krále Václava IV. s jeho dvorem. Aktéři i diváci navracejí se do doby, kdy byla Kutná Hora na vrcholu prosperity. Hlavní programový prostor Královského stříbření se nachází v okolí chrámu sv. Barbory, v zahradách GASK a v historickém centru města. Zahrají historické hudební skupiny Gnomus, Krless nebo Peregrin a tanec lidový i dvorský předvedou vsetínská děvčata Rondellus a dámy z Hortus Gratiae. Vyzkoušet si bude možné také střelbu z luku a navštívit historické stany rytířů a lukostřelců. Pro nejmenší je připraveno divadélko, historický kolotoč a střelnice. Své umění a výcvik dravých ptáků představí sokolníci, v sobotním programu bude i  velké turnajové klání na koních (13:30), pochodňový průvod a dvorská slavnost (21:30) s ohňostrojem.

Zmrzlinový festival v Praze

Prague Ice Cream festival je svátek všech druhů zmrzliny. Vychutnáte si zde nejrůznější druhy zmrzlin: typu gelato, točené, jogurtové, ice roll, sorbety, speciální (veganské, bio…) i nanuky... Zkrátka nepřijdou ani milovníci čerstvého ovoce, svěžích nápojů, kávy či dobrého občerstvení. Chybět nebudou oblíbené soutěže, DJ's, party stan, workshopy či dětský zábavní park. Nenechte si ujít soutěž o nejlepší zmrzlinu festivalu. Festival se koná v areálu Výstaviště Holešovice na Praze 7.

Andrea Bláhová


Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země