nahoru

Kam o víkendu: Slavnostní Krumlov a sedm statečných v pražském podzemí

Andrea Bláhová 15. června 2017 • 13:45
Kam o víkendu: Slavnostní Krumlov a sedm statečných v pražském podzemí
foto: Kraj Vysočina

Třetí červnový víkend vás zve na slavnosti Rožmberků nebo třeba pohádkový den tatínků. A určitě nevynechejte unikátní víkendovou akci věnovanou 75. výročí akce Anthropoid.

 

Slavnosti pětilisté růže

Velkolepé Slavnosti pětilisté růže každoročně na pár dní vracejí Český Krumlov do doby panování šlechtického rodu Rožmberků. Letošní ročník se odehraje o víkendu 16.–18. června ve znamení 430. výročí sňatku Viléma z Rožmberka a Polyxeny z Pernštejna. Dějištěm Slavností pětilisté růže budou spolu s dalšími místy v centru města také Kláštery Český Krumlov. Unikátní komplex rekonstruovaných středověkých klášterů bude hostit historické hody a scénickou ochutnávku dle renesančních receptů. Ochutnáte polévky, kaše, dobové „delikatesy“, sladké dobroty a koláčky od klášterní pekařky… Vícechodové menu bude doprovázeno dobovou hudbou, tancem a všelijakým kejklením. (Rezervujte si místo na www.klasteryck.cz.)

Během víkendových Slavností pětilisté růže bude mimořádně rušno na klášterním dvoře a nádvoří klarisek, kde se každý den odehrají koncerty středověké hudby, divadelní představení, šermířské, kejklířské, žonglérské a další kratochvíle. Otevřena bude oblíbená Řemeslná ulička s historickým trhem a možností vlastnoruční výroby řemeslných výrobků. Navíc bude 50% sleva na návštěvu stálých expozic. V neděli 18. 6. v 17 hod. slavnosti vyvrcholí Varhanním koncertem v klášterním kostele – Václav Metoděj Uhlíř na unikátních varhanách z roku 1682 zahraje hudbu českého, rakouského a italského baroka.

Na zámek za barokní hudbou

Barokní hudba na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou zazní v podvečer dne 17. června. V Sále předků bude uvedena novodobá světová premiéra gratulační serenaty Il natal di Giove (Zrození Jupitera) z roku 1748 k 70. narozeninám hraběte Jana Adama Questenberga. Autor hudby je dosud neobjevený jaroměřický skladatel Carl Müller, libreto napsal Pietro Metastasio.

Muži odplaty – přijďte na jedinečnou událost!

O víkendu 17.–18. června se na Karlově náměstí v Praze bude konat rozsáhlá vzpomínková akce věnovaná 75. výročí operace Anthropoid a boji sedmi statečných parašutistů v blízkém kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Na Karlově náměstí vyroste dobový tábor Československé brigády ve Velké Británii s množstvím dobové techniky a historických artefaktů. V komentovaných ukázkách  organizátoři předvedou a vysvětlí výcvik parašutistů v Anglii a ve Skotsku, operační materiál a jeho nasazení, ale například i výcvik dělostřelců. Jedna z ukázek bude věnována tréninku útoku na jedoucí automobil, na které rozeberou možné varianty útoky na Reinharda Heydricha. V kině Mat budou po oba dny promítány filmy (Anthropoid, Atentát, Vyšší princip, Lidice, Smrtihlav).

Monastýrování v klášteře Zlatá Koruna

V sobotu 17. června proběhne v bývalém cisterciáckém klášteře Zlatá Koruna speciální prohlídka na téma klášterní život. Prohlídka začíná v hostinské kapli, poté se přesunete do patra opatství, kde se dozvíte historii kláštera, funkci a volbě opata. Navštívíte i „hovornu“, refektář (jídelnu) a kapitulní síň (rezervace prohlídek na 380 743 126 či boucek.jan@npu.cz). Klášter cisterciáků ve Zlaté koruně je dnes pokládán za jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě.

Tajemství jeskyně Býčí skála

Prohlídky běžně nepřístupné jeskyně Býčí skála budou v roce 2017 probíhat po tři letní víkendy v červnu a červenci (17.-18. a 24.-25. června, 1.-2. července).

Jeskyně Býčí skála leží v Josefovském údolí mezi městečky Adamov a Křtiny. Spolu s Rudickým propadáním tvoří druhý nejdelší jeskynní systém v České republice (po Amatérské jeskyni) o celkové délce přes 13 kilometrů. Bylo zde nalezeno více než 40 koster a množství předmětů z doby bronzové. Velmi významným nálezem byla soška bronzového býčka. Délka prohlídky Býčí skály zabere cca 90 min. V jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C. Doporučuje se pevná obuv a teplejší oblečení.

Táta jako z pohádky

Dostaveníčku pohádkových tatínků na zámku Loučeň v neděli osmnáctého bude vévodit loupežník Rumcajs. V tento den bude také otevřena nová výstava „50 let loupežníka Rumcajse“. Čeká vás i bubnování vkruhu, vaření lektvaru síly, loupežnická bitka, soutěže a soutěž v hádání.

 

Andrea Bláhová


Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země