nahoru
Lidé a země | Magická zima v Rakousku

Kam o víkendu: Hudba v Praze a baroko na západě Čech

8. června 2017 • 07:00
Kam o víkendu: Hudba v Praze a baroko na západě Čech
foto: archiv festivalu Praha žije hudbou

Počasí je jak na houpačce, ale snad budeme mít o víkendu štěstí. Spousta skvělých akcí čeká!

Praha bude žít hudbou

V sobotu 10. června se na piazettě Národního divadla koná festival pouličního umění Praha žije hudbou, který nabídne návštěvníkům kromě hudebních vystoupení i řadu divadelních představení a workshopů pro děti i dospělé. Samostatná divadelní scéna festivalu bude umístěna na piazzettě Národního divadla (náměstí Václava Havla). Na programu jsou  novocirkusová i činoherní představení, pohádky pro děti i výtvarný a loutkový workshop. Mezi hlavní účinkující patří Bratři v tricku, Wariot Ideal či Petr Nikl. 

www.prahazijehudbou.cz

Přijďte na Bahna!

V sobotu desátého se koná 28. ročník největší společné ukázky současné i historické vojenské techniky v Evropě v Bahnech u Strašic. Kluby vojenské historie zinscenují ukázky z dramatických a vojensky zajímavých okamžiků z první světové války, z válečné operace na východní či západní frontě nebo na území protektorátu.

Moderní výzbroj armády doplní přes sto kusů historické techniky, s níž přes 300 členů vojenských historických klubů připomene bitvu u Zborova, od které letos uplynulo 100 let. Mimo to se můžete těšit na další ukázky bojů, které budou představovat poslední ofenzivní boj Němců v Normandii. Další boje připomenou řádění banderovců na území Československa.

Začíná barokní jízda!

Netradiční zážitky na zajímavých místech Plzeňského kraje v barokních kulisách slibuje Letní barokní festival, který od 10. června až do 18. srpna nabídne program na osmi barokních památkách. Láká na vážnou hudbu, divadlo a průvody, tanec, tradiční gastronomii, ukázky barokních vůní, módy a zábavy. Hlavní osu tvoří osm akcí ve významných barokních lokalitách Plzeňského kraje (Mariánská Týnice, Klatovy, Zelená Hora, Tachov, Kladruby, Plasy, Hrádek u Sušice, Manětín) a festival doplňují lokální koncerty, slavnosti v barokním duchu, poutní mše a výstavy.
Slavnostní zahájení proběhne 10. června v areálu bývalého proboštství v Mariánské Týnici, kde mj. sídlí Centrum baroka. Poslechnete si barokní hudbu, ochutnáte barokní menu, zažijete barokní dostaveníčko nebo si přivoníte k vůním typickým pro baroko.

Na Cyklostezce Járy Cimrmana

O tomto víkendu se na Tanvaldsku koná tradiční Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana aneb „Na kole okolo Liptákova“. Kromě kol vyjedou i historická auta a návštěvníci si budou moci prohlédnout i stavbu Cimrmanova Majáku. Čeká vás pestrý program na dvou místech a ve dvou dnech, který bude ve znamení "Divadlo Járy Cimrmana dětem". V sobotu 10. června proběhne v Areálu U Čápa "Slavnost pod Majákem Járy Cimrmana" s bohatým hudebně dramatickým programem nejen s dětmi a pro děti, ale i s mnoha překvapeními.
V neděli 11. června pojedou z Návarova nadšenci na historických bicyklech i na modernějších strojích tradiční Spanilou jízdu Cyklostezkou Járy Cimrmana aneb Na kole okolo Liptákova. Zastaví se až v Tanvaldu - Šumburku u kostela. Zde bude jízda přivítána a náležitě oslavena. V programu vystoupí herci Divadla Járy Cimrmana i jiní. Na slavnosti jsou srdečně zváni příznivci historie, cyklistiky a poezie Cimrmanovy doby. Vítáni jsou návštěvníci v dobovém oděvu a také všichni, kdo mají rádi laskavý humor, recesi a dobrou náladu.

Cyklostezka vede krásnou krajinou ze Zlaté Olešnice do Tanvaldu a zvládnou ji i rekreační cyklisté, ať už na historických či nejmodernějších kolech.

Unikátní rekonstrukce

Město Červený Kostelec, Rota Nazdar, T-S 20 Pláň zvou v neděli 11. června na jedinečnou vzpomínkovou akci Libuše volá Londýn. Akce se koná u příležitosti 75. výročí působení paravýsadku SILVER A ve východních Čechách a současně má za cíl připomenout místní odbojovou skupinu S 21 B, která poskytla útočiště radiotelegrafistovi Jiřímu Potůčkovi v jeho posledních dnech života. V předvečer celé akce, 10. června se z Bohdašína po 75 letech znovu ozve radiostanice Libuše výsadku SILVER A, aby předala zahraničnímu odboji poslední zprávy o situaci doma v protektorátu.
Během neděle budou během celého dne pro veřejnost připraveny ukázky dobového výcviku, operačního zázemí parašutistů i prostředků spojení. 
Současně si Klub českých turistů Červený Kostelec připravil procházku po stopách Jiřího Potůčka s komentářem historičky Pavlíny Švandové, autorky knihy Příběhy odvahy a zrady. Procházka pak plynule naváže na pietní akt věnovaný sokolským odbojářům skupiny S21B. Na Bohdašíně budete také moci zhlédnout výstavu Vlastivědného spolku Červený Kostelec - Končinské události 1942, která bude umístěna ve stanu Spolku vojenské historie T-S 20 "Pláň".
Celý program bude završen vzpomínkovým večerem v červenokosteleckém divadle J. K. Tyla, kde se za účasti historika plk. gšt. PhDr. Eduarda Stehlíka připomenou osudy sokolských odbojářů a samotné působení skupiny SILVER A
http://www.ts20.cz/bohdasin1942/

Hostina pod Špilberkem

V neděli 11. června zažijete v Brně na hradě Špilberk pravý renesanční piknik. Těšit se můžete na dobové jídlo, hry a zábavu. Akce se koná pod hradem Špilberk u zadní brány od jedné hodiny po poledni.Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země