nahoru

Kam o víkendu: Za korunou českých králů a tajemstvím neviditelného písma

Andrea Bláhová1. června 2017 • 14:10
Kam o víkendu: Za korunou českých králů a tajemstvím neviditelného písma
foto: archiv Zámek Mitrowicz

První červnový víkend bude leckde ve znamení pozdních oslav Dne dětí, třeba na Bezdězu. Pořádní chlapi si ale ve Zlíně uvaří ten nejlepší guláš a dámy mají v Praze vlastní cyklistickou jízdu! 

Koruna českých králů na dosah

Chcete vidět půvaby českých korunovačních klenotů – svatováclavské koruny, žezla a jablka? Na Zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí můžete od června do srpna obdivovat jejich dokonalé kopie z roku 2013. Expozice České korunovační klenoty na dosah zde bude součástí oficiálního prohlídkového okruhu. České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Současnou soupravu tvoří Svatováclavská koruna, královské žezlo, jablko a korunovační plášť s hermelínovými doplňky. Od roku 1962 jsou národní kulturní památkou a nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. Svatováclavská koruna je čtvrtou nejstarší královskou korunou na světě a nechal ji zhotovit sám Karel IV. Autorem její věrné repliky je jeden z nejlepších českých zlatníků a výtvarníků Jiří Urban z Turnova, který již realizoval šperky pro papeže Jana Pavla II. či pro britskou královnu Alžbětu II. Kromě Jiřího Urbana se na výrobě replik podíleli i manželé Blanka a Matúš Cepkovi, působící na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kteří se postarali o výrobu královského žezla.

www.zamekmitrowicz.cz

Něžná tvář cyklistiky na Dámské jízdě

Přijďte si 3. června 2017 užít cyklistiku v čistě dámském provedení do pražského Radotína na již sedmý ročník oblíbené sportovně-společenské akce nazvané Dámská jízda. Tento den zdaleka nebude jen o cyklistice, ale hlavně o ženách, které se rády projedou na kole, ale nepovažují se za stroje na polykání kilometrů a počítání minut a vteřin. Nemusí nutně soutěžit a porovnávat výkony, zato zpomalí, aby se pokochaly krajinou a popovídaly si, protože vědí, že jim nic neuteče. Účastnice čeká nabitý doprovodný program a především společná vyjížďka, která povede romantickými úseky podél Berounky. Na jakoukoliv z tras můžete jet na vlastním kole nebo si po předchozí domluvě zapůjčit kvalitní bicykl od pořadatelů. Nezapomeňte se včas registrovat, počet účastnic je omezen.

www.kola-radotin.cz/damska-jizda

Jen pro vaše oči

Dokáže váš mozek na sto procent odhalit optický klam? Víte, jak pracuje zdravé oko? V science centru iQlandia v Liberci to zjistíte. O červnových víkendech tu poběží speciální workshop pod názvem Vidíme a pozorujeme. Dozvíte se, na jakém principu funguje animovaný film, kdy vzniká duha a proč je nebe modré. Zapálení lektoři vám navíc odtajní výrobu neviditelného písma. Uvidíte také na čtyři sta interaktivních exponátů jako například humanoidního robota Thespiana, Mars Rover či simulátor zemětřesení, akční Science show nebo novou expozici Top Secret věnovanou všem tajným agentům.

www.iQlandia.cz

Jedna země, jeden král

Přijďte se tuto sobotu nebo neděli pobavit na Bezděz a prožijte se svými dětmi šermířský den na hradě! Ke dni dětí jsou tu připravena víkendová představení s názvem Jedna země, jeden král. Účinkuje historická skupina Pancharti. Bude i občerstvení!

Nejlepší guláš v republice

V sobotu od dvanácti hodiny můžete ve Zlíně ochutnat ty nejlepší guláše, jaké uvaří zdejší soutěžící. Deset družstev utká v boji o zlatou vařečku a titul gulášového krále v soutěži zvané Guláš Cup Zlín. Pro děti bude připraven skákací hrad, jízda na poníkovi, bazének, trampolína, průlezky, ukázka práce psovodů Městské policie Zlín, opékat se budou špekáčky.

Do duše geniálního archiekta

Letošní léto je na Vysočině ve znamení baroka a fenomenálního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Jednou z akcí je v neděli 4. června celodenní program v klášteře v Želivi: mše, komentovaná prohlídka kostela Narození Panny Marie, přednášky i koncert. 

Andrea Bláhová


Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země