nahoru
Lidé a země | Magická zima v Rakousku

Kam o víkendu: Česko z výšky a nesmrtelné Prčice

Andrea Bláhová 18. května 2017 • 07:00
Kam o víkendu: Česko z výšky a nesmrtelné Prčice
foto: Jiří Jiroušek

O nadcházejícím víkendu nuda nehrozí. Běháním můžete pomoct paměti (alespoň té národní), pokud jste pohodlnější, prohlédněte si Českou republiku z výšky. Nelíbí se vám žádná z nabídek? Běžte do Prčic!

Během k dobré paměti

V sobotu 20. května se v Praze  v oboře Hvězda koná Běh pro Paměť národa, a to na tratích na 10, 5 a 1 kilometr. Cyklisté, jezdci na koloběžkách, odrážedlech nebo třeba rodiče s kočárky mohou změřit síly na kilometrové  Jízdě pro Paměť národa. Pro nejmenší děti bude připravena zábavná  překážková trať. Můžete se těšit i na koncerty, hry a občerstvení, vyzkoušíte si lakros či provazochodectví. Doprovodný program je pro všechny příchozí zdarma. Cíl běhu je jasný: připomenout si lidi, kteří bojovali za národní svobodu - válečné veterány, odbojáře nebo disidenty, a vybrat peníze na zachycení jejich vzpomínek pro Paměť národa. Nepoběžíte jen za sebe, ale i za konkrétního člověka, kterého si vážíte. Jestli za Miladu Horákovou, generálporučíka Fajtla nebo třeba vašeho dědu, záleží jen na vás. Placku se jménem svého hrdiny či hrdinky si budete moct vyrobit na místě. 

www.behpropametnaroda.cz

Skotské hry na hradě Pořešín

Přijďte si v sobotu do starobylých zřícenin hradu Pořešína vyzkoušet, jakou máte páru! Čeká vás silový šestiboj a tradiční skotské disciplíny: hod kládou, kladivem a přechod přes kládu. Skočit si můžete na hudbu skupiny Papouškovi sirotci.

Nejslavnější český pochod

V sobotu můžete konečně jít tam, kam vás už v životě určitě někdo párkrát poslal. Do Prčic! Legendární český pochod oslavil předloni půlstoletí a stále je populární. Jako každý rok je k dispozici několik tras o různé délce (pro nejdelší, 70kilometrový, z Prahy do Prčic, je třeba mít lékařské potvrzení), trasy pro děti i vozíčkáře a cyklisty. Přívěšek ve tvaru botičky a sušenka zdarma je v cíli už tradicí!

http://praha-prcice.cz/pochod

Česko z ptačí perspektivy

Dechberoucí letecké fotografie Jiřího Jirouška si můžete prohlédnout v Příbrami v Domě Natura. Tento nadšenec, jehož snímky jste už mohli vidět i na stránkách LaZ, má zajímavý životní cíl: systematicky nafotit celou naši republiku z výšky. Nenechte si ujít nevšední pohled na naši maličkou zemi.

http://www.nebeske.cz

Za Vlastou Burianem a Adinou Mandlovou

Do atmosféry černobílých pamětnických filmů se můžete přenést v Tančícím domě v Praze, kde je rozsáhlá expozice s názvem 13 komnat první republiky. Atmosféru doby mezi dvěma světovými válkami navozuje v celkem třinácti tematických okruzích od filmu a umění, přes módu či sport, až po politiku a podnikání. Filmový okruh nabídne dobové plakáty, fotografie hvězd stříbrného plátna, jako byly Adina Mandlová nebo Anny Ondráková, či osobní věci komika Vlasty Buriana a dalších prvorepublikových herců. Tehdejší módu přiblíží originální modely slavné československé návrhářky Hany Podolské. Poprvé budou vystaveny kostýmy z úspěšných filmů a seriálů z produkce České televize a původní nábytek z bytu Emy Destinnové.

Bav se jako kapitán!

Tak zní heslo festivalu Vltava Open 2017, který se bude konat v neděli 21. 5. V Týnci nad Vltavou. Hlavní program se odehraje v Týně nad Vltavou, kde proběhne slavnostní zahájení plavební sezóny se symbolickým odemknutím řeky a doprovodný program plný lodí (plavba na lodích, půjčovna lodiček a paddleboardů), hudby (Mucha, Jiří Schmitzer, Epydemye, John Wolfhooker, Naked Professors, buskeři, DJ´s) a zábavy pro malé i velké (hry, facepainting, výtvarná dílnička, promítání, outdoorová malba, vzdušná akrobacie).
Vltava bude žít i na dalších místech: z Českých Budějovic vyražte lodí na Hlubokou, kde je dětský den; pak pokračujte do Purkarce, kde si prohlédněte Muzeum voroplavby, a než dorazíte do Týna, zastavte se na exkurzi na vodním díle Hněvkovice a také na zbrusu nové plavební komoře na hněvkovickém jezu, kde bude také probíhat zábavný program ke slavnostnímu otevření.

Architekt na Špilberku

Muzeum města Brna spolu s 4AM/Fórem pro architekturu a média pořádá výstavu Nechtěné dědictví o díle architekta Jana Dvořáka. Tvořil v 60. až 80. letech minulého století, zachránil několik kusů původního nábytku z vily Tugendhat. Jeho dílo ale kvůli době vzniku za minulého režimu málo oceňuje jak veřejnost, tak odborníci. Právě to chce výstava napravit. Dvořákovy stavby se potýkají s přestavbami i demolicemi, jde přitom o kvalitní příklady skulpturalistického a pozdně-modernistického proudu architektury 2. poloviny 20. století. http://www.spilberk.cz/vystava/nechtene-dedictvi-jan-dvorak/

Andrea Bláhová


Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země