nahoru

Kam o víkendu: Pálení čarodějnic v Olomouci a májové líbání v Českém ráji

Andrea Bláhová27. dubna 2017 • 12:00
Kam o víkendu: Pálení čarodějnic v Olomouci a májové líbání v Českém ráji
foto: profimedia.cz

Prodloužený víkend přímo zve k odvážným akcím. Na koloběžce projedete Český ráj, v historické Olomouci spálíte pár čarodějnic a v Baťově kanálu vyplujete vstříc nové sezoně.

Skvělá jízda na Zubačce

V sobotu 29. dubna začne nová sezóna na Zubačce. Na jedinou českou ozubnicovou trať vyjedou zvláštní vlaky Železniční společnosti Tanvald a v Kořenově bude připraven bohatý program.

Zvláštní vlaky na ozubnicové trati z Tanvaldu do Kořenova a Harrachova budou tvořit historická motorová „Singrovka“ M240.056, barový vůz Balm Bistro, vozy Balm a unikátní ozubnicová lokomotiva „Rakušanka“ T426.0. Jízdenky do zvláštních vlaků budou ke koupi na nádraží v Tanvaldě nebo přímo ve vlacích. Pasažéři dostanou historické lepenkové jízdenky a odbaví je průvodčí v historických uniformách. Pivo a limonáda se budou roznášet po celém vlaku.

V Kořenově můžete navštívit Muzeum ozubnicové dráhy a Výtopnu Kořenov, svézt se tu můžete vláčkem Důlní železnice či historickým autobusem na Jizerku nebo do Příchovic. Pokud si koupíte jízdenku all inclusive, tak vše z tohoto máte v ceně jízdenky. Bohaté občerstvení je samozřejmostí.

Na nádraží v Kořenově bude nejen pro děti připraveno divadelní představení „Není čarodejnice jako čarodejnice“.

Ve směru od Liberce se na Zubačku můžete vypravit historickou tramvají a historickým autobusem. Boveraclub vypraví na trať mezi Libercem a Jabloncem historickou tramvaj, mezi Jabloncem a Tanvaldem pojede historický autobus.

http://www.zubacka.cz/

Za vůní květů a starými řemesly

V sobotu 29. dubna se znovu otevře Centrum řemesel a bylinné zahrady firmy Botanicus v Ostré, která vyrábí přírodní bylinnou kosmetiku, čaje, marmelády a další. Ekologické zahrady jsou nejen produkční, ale i vzdělávací a odpočinkové. Obchod u Centra řemesel a umění a bylinných zahrad v Ostré nabízí kromě sortimentu kosmetiky i sezónní produkci zeleniny, ovoce a další výrobky.

Během sobotních představení můžete v areálu zhlédnout kejklířská, divadelní i hudební vystoupení. O víkendech se navíc k běžně otevřeným dílnám dráteníka, k výrobě mýdel, provazu, svíček či papíru otevřou dílny řezbáře či kováře. Všechna řemesla si můžete vyzkoušet a zároveň se také dovědět více o jejich historii. V hodovní síni si pochutnáte na pokrmech připravených z produkce ekologických zahrad. V celém areálu platí měna groš, kterou si můžete směnit v pokladně Centra řemesel. Směnný kurz: 1 groš = 10 Kč.

Centrum, zahrady i obchod Botanicus v Ostré u Lysé nad Labem budou přístupné do 1. října, v pondělí mají zavřeno.

 

 Pálení čarodějnic v Olomouci

V noci z 30. dubna na 1. května se v Korunní pevnůstce v Olomouci rozhoří ohně. Na největší vatře se budou pálit čarodějnice, na menších plamíncích si návštěvníci opečou špekáčky. Pro celou rodinu jsou tu připravena hudební vystoupení, ohňová a žonglérská show, soutěže, kartářky a prohlédnete si i mučicí nástroje…

První letošní plavba na Baťáku

V neděli 30. dubna proběhne symbolické odemykání Baťova kanálu. Čeká na vás kulturní program, plavby na lodích a také přehlídka výletních lodí. Sraz je v jednu hodinu u Kunovského lesa, v Uherském Hradišti budou pořádány krátké plavby pro veřejnost.

Sjeďte Český ráj

Na prvního máje vás v Českém ráji čeká skvělá akce na koloběžkách. Z kopce Kozákov si užijete dlouhý sjezd krajinou Českého ráje. Rozkvetlých třešní vhodných pro líbání je po cestě víc než dost!

Ať už se rozhodnete jet přes Hamštejn nebo přes Klokočí, čeká vás dlouhý sjezd, krásné výhledy a mnoho hospůdek po cestě. Můžete se zastavit na Samotoči, rozhledně Dubecko nebo v Klokočských a Besedických skalách a na zříceninách hradů Rotštejn a Zbirohy. V Malé Skálu si můžete ještě prohlédnout skalní hrad Vranov-Pantheon.
Cena za dopravu a půjčení koloběžky je 290 Kč na osobu, rezervujte na kolobezky-ceskyraj@email.cz nebo na telefonu +420 773 233 550. 
Odjezd je v 10.00 od Vejměnku na Malé Skále, odkud vás pořadatelé i s koloběžkou vyvezou na Kozákov.

Na návštěvu k Liechtensteinům

Prvního května se na zámku Velké Losiny otevře nová prohlídková trasa Liechtensteini na Losinách. Představí vývoj zámeckých interiérů v době, kdy rod Losiny vlastnil, pokoje zařízené na přelomu 19. a 20. století a několik koupelen a toalet. Návštěvníci uvidí i kuchyni z počátku 20. století, skvěle zachovalou a rekonstruovanou, která je opravdu přenese do doby našich předků.

https://www.zamek-losiny.cz/cs

Andrea Bláhová
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země