nahoru

Kam o víkendu: Oslavte planetu a prohlédněte si staré tatry

Andrea Bláhová 18. dubna 2017 • 11:00
Kam o víkendu: Oslavte planetu a prohlédněte si staré tatry
foto: Pavel Vlček, Vladimír Adámek

I když se vrací zimní počasí, jarní akce jsou všude v plném proudu. A pro zimomřivé je tu prohlídka unikátních interiérů.

Den Země v zoo Ostrava

Chcete-li vědět, jak přispět k dobrému stavu naší planety, přijďte v sobotu 22. dubna do ostravské zoo. Dozvíte se, jak snadno přispět k ochraně přírody. Zoo na několika místech přichystala program se zábavně-poučnými aktivitami, které vám dokážou, že i jednotlivec má moc něco změnit. Můžeme třeba šetřit vodu a elektřinu, třídit odpad, případně ho vyrábět jen velmi málo, používat lokální produkty… Mnoho dalších způsobů, jak pomoct našemu společnému domovu, zjistíte v ostravské zoo v neděli mezi 10. a 15. hodinou.

 

Jarní běh Průhonickým parkem

Sedmý ročník běhu Průhonickým parkem se koná tuto sobotu 22. dubna. Start je v deset hodin, k dispozici máte tři tratě (800 m - dětská -, 1500 m, 4300 m). Jako startovné vám stačí vstupenka do parku. A kde vyběhnout? Na Podalpinské louce, asi deset minut chůze od zámku. Registraci na závod můžete provést e-mailem na park@ibot.cas.cz nebo v den závodu 15 minut před startem.

 

 

Na návštěvě u geniálního architekta

V sobotu 22. dubna bude zcela výjimečně přístupný byt továrníka Huga Semlera v Klatovské ulici v Plzni, který projektoval světoznámý architekt Adolf Loos. Semlerova rodina musela před druhou světovou válkou uprchnout z republiky, přepychové bydlení (Loos zde navrhl třeba hudební salon obložený mramorem fantastico) využíval nejdřív wehrmacht, pak Československá armáda a nakonec zde byly kanceláře. Komentované prohlídky v sobotu (10.00, 10.45, 11.30, 12.15, 14.00, 14.45, 15.30, 16.15) budou trvat půl hodiny.

Vstupenky v ceně 50 korun je nutné zakoupit předem, a to buď  online prostřednictvím webu www.adolfloosplzen.cz nebo v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky vedle radnice. Mimořádné prostory budou dále přístupné 6. 5., 17. 6., 9. 9., 28. 10.

 

Od Präsidenta do 21. století

Chcete vidět skvělé modely automobilky Tatra? Vydejte se do Kopřivnice. Najdete tu nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka TATRA. Na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby doplňují podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity. Uvidíte i první automobil Präsident, kterým před 120 lety odstartovala tradice výroby aut. Präsident byl prvním automobilem v Rakousko-Uhersku vyrobeným v továrním provozu: do ulic vyjel roku 1897. Výstava potrvá až do 1. 10. 2017.

 

Hrad vyhrazen pro děti!

Neděle 23. dubna bude na hradě Šternberk patřit dětem. Mrňousové od pěti do deseti let se zábavnou formou dozví spoustu věcí o technickém zázemí hradu a o tom, jak zde hospodařili a žili jeho dávní obyvatelé. Proberou se historií a prohlédnou si předměty, které by v běžné prohlídce možná ani nezaregistrovaly. Jak vypadala hygiena hradních pánů, jak předávali pokyny služebnictvu, jak svítili? To vše se dozvíte v neděli na Šternberku!

Rezervace na 585 012 935, 725 718 059, email: hrad.sternberk@npu.cz.

 

Holešovice vaří!

V neděli 23. dubna si pochutnají všichni, kdo zavítají do pražských Holešovic. Od deseti hodin tu bude na padesát stánků. Specialitou holešovického food festivalu je to, že se zaměřuje na street food, tedy pouliční jídlo. Dáte si galetky, palačinky, hamburgery, pizzu, tacos, sendviče, falafel, polévku i suši. Milovníci sladkého se můžou nacpat lívanci nebo třeba zmrzlinou. Přijďte, pokud máte rádi jednoduché a dobré jídlo, nové chutě a nové lidi!

 

Andrea Bláhová


Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země