nahoru

Kam o víkendu? Vyběhněte do zoo nebo probuďte motýly!

Andrea Bláhová 6. dubna 2017 • 07:00
Kam o víkendu? Vyběhněte do zoo nebo probuďte motýly!
foto: Pražské přívozy

Máme pro vás pár tipů, co s volným časem 8. a 9. dubna. Můžete se zúčastnit bitvy, proběhnout safari nebo probouzet novou generaci motýlů. Stačí se zvednout z gauče!

Užijte si bitvu

V sobotu 8. dubna 2017 se na hradě Veveří utkají armády z dob napoleonských válek. Návštěvníci uvidí vojáky a jejich život ve stanových táborech, výzbroj i výcvik. Budou svědky šarvátek i bitek vojska při dobývání hradu a uvidí i akce jezdectva. A v černé kuchyni se bude připravovat jídlo pro vojáky tak, jako se vařilo na počátku 19. století.

„Dobývání“ hradu začne v deset hodin: slavnostně nastoupí vojska a o půl hodiny později se odehraje bitka u Západní brány. V půl dvanácté uvidíte šermířské představení, v půl jedné si zatančíte menuet. A ve dvě vypukne pravá bitva pod hradem! Program skončí v 17.00.                                      

Běžte pro nosorožce

Chcete udělat něco pro nosorožce i pro své zdraví? Postavte se v sobotu 8. dubna na start závodu, který se bude konat ve Dvoře Králové a zavede vás i do zdejší zoo. Kromě oblíbené desetikilometrové trati a rodinného běhu si můžete užít také kratší pětikilometrovou variantu. Všechny běhy budou začínat i končit u hlavního vjezdu do Safari, kde bude pro závodníky připraveno zázemí s občerstvením, soutěžemi a hrami pro děti. Účastníci všech tří závodů budou mít mimořádnou příležitost proběhnout se Africkým safari Josefa Vágnera nebo Lvím safari, které jsou jinak dostupné jen v automobilech.
Startovné pro dva delší závody činí 300 Kč při registraci dopředu, na místě pak 350 Kč. Z každého startovného putuje 100 Kč na chov nosorožců v zoo a na projekty pomáhající volně žijícím populacím nosorožců přímo v Africe.
Cena za účastníka v rodinném závodě je 20 Kč, nosorožcům bude věnována celá částka.

Start: 10.00 (rodinný závod, 2 km), 11.00 (5 km), 12.00 (10 km) 

 

Romantika na pražských přívozech

Přívozy na Vltavě opět zahájily sezonu. Nové přírůstky společnosti Pražské Benátky, lodě Břehouš a Ledňáček, vás svezou z přístaviště Nádraží Modřany do Lahoviček a ze smíchovské náplavky přes Výtoň na cíp ostrova Císařská louka.

Na lodích se můžete prokázat pražskou Lítačkou, případně jízdenku koupit u převozníka. Jízdní kola a kočárky jsou přepravovány zdarma.

Lodí můžete také absolvovat netradiční cestu za historií: sejdete-li na Křižovnickém náměstí pár schodů do míst, kde kdysi stával Juditin most, můžete se z unikátního podzemního přístaviště vydat na plavbu tajemnými zákoutími staré Prahy a podplout i pod posledním dochovaným obloukem Juditina mostu z roku 1169. Plavba s výhledy na pražské památky se otočí v rameni Čertovka a končí opět u Křižovnického náměstí.

www.prazskeprivozy.cz

Za vůní starých časů

Chcete vidět železniční stanici tak, jak vypadala před sto lety? Vydejte se do Krkonoš. Železniční stanice Martinice v Krkonoších představuje v rámci České republiky unikátní areál, dokumentující v neobyčejné úplnosti systém řízení a zabezpečení provozu na železnici během 20. století.  Jejím nejcharakterističtějším znakem jsou mechanická návěstidla, avšak historický obraz stanice dotváří také vodní jeřáby, popelová jáma, osvětlovací stožáry, mechanické závory a také stavby, zejména výpravní budova, vodárna, výtopna, skladiště, strážní domek a obě stavědla. Dochované objekty a zařízení pocházejí z let 1871–1948.

Stanici hrozila modernizace a odstranění unikátního historického vybavení, díky úsilí nadšenců ale byla v roce 2015 prohlášena za národní kulturní památku.

Ve stanici jsou k dispozici letáky s podrobnými informace o nádraží. 

Možná se probudí i motýli

Na Květnou neděli 9. 4. Chystá zámek Lešná u Valašského Meziříčí akci pro rodiny s dětmi, které si rády hrají, zkoumají a objevují přírodu. O tomto víkendu by se totiž měli vylíhnout motýli z loňské snůšky lišajů a smrtihlavů. Návštěvníky čeká řada aktivit, her a tvoření na motýlí téma. Budou mít možnost detailně pozorovat naše i cizokrajné motýly, jejich larvy a kukly.

 

Slavnostní otevření Stezky svaté Ludmily

V neděli devátého v deset hodin se můžete zúčastnit slavnostního otevření Stezky svaté Ludmily. Stezka spojuje město Beroun, Tetín a Srbsko. Pochody budou začínat na nádraží v Berouně. Při příležitosti otevření stezky bude pokřtěna nová kniha o Tetínu a prohlédnout si můžete samozřejmě i samotný hrad. V rámci otevření stezky bude připraven i bohatý program pro děti – pro nejmenší závody na odrážedlech a koloběžkách, pro školáky závod zručnosti na kolech.

Andrea Bláhová
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země