nahoru

Nejkrásnější snímky přírody od českých fotografů. Podívejte se

Lenka Klicperová3. dubna 2017 • 11:30
Nejkrásnější snímky přírody od českých fotografů. Podívejte se
foto: Ondřej Prosický

Snímky živé přírody v Czech Photo Centre představí nejlepší domácí fotografové.

Nejlepší čeští fotografové přírody budou ode dneška až do 14. května vystavovat v Czech Photo Centre v Praze Butovicích. Mezi autory výstavy Czech Nature Photo jsou držitelé celé řady domácích i zahraničních ocenění - Petr Bambousek, Michal Krause, Dan Materna, Ondřej Prosický, Rostislav Stach a Václav Šilha.

„Ve spojení s prestižní soutěží Czech Press Photo sdružujeme i nejlepší české a slovenské fotografy přírody. Jsme přesvědčeni, že o přírodu je nutné pečovat. Prostřednictvím fotografií chceme sdělovat, že každý z nás má zodpovědnost za stav přírody na celé naší planetě,“ říká k projektu Czech Nature Photo Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a současně i šéfka Czech Photo Centre.

Všichni autoři, kteří se na jaře v Czech Photo Centre na zhruba 60 snímcích představují, jsou držiteli mnoha ocenění světových soutěžích i v rámci soutěže Czech Press Photo. Dan Materna je autorem smímku, který získal titul Fotografie roku 2007. Petr Bambousek se stal zase finalistou soutěže Wildlife Photographer of the Year 2015. Jeho fotografie byla při propagaci této soutěže k vidění ve všech koutech Londýna. 

Prostřednictvím fotografií bude možné nahlédnout na každý kontinent naší planety a spatřit ledovou krásu Antarktidy i Arktidy, životem překypující pralesy Asie či Jižní Ameriky, rozpálené africké pláně, kochat se půvaby evropské a naší domácí přírody. 

Dan Materna představuje český les a především jeho krále – jeleny. K tomuto tématu má velmi blízko i Rostislav Stach, který fotografoval snad vše, co u nás doma běhá a létá, ale také si zamiloval nespoutanou krásu přírody Severní Ameriky, kam se pravidelně vrací. Dobrodružná povaha zavedla Václava Šilhu s fotoaparátem nejdřív do Afriky a posléze na všechny ostatní kontinenty, včetně třech plaveb k branám ráje – díky tomu můžeme i my spatřit nehostinnou, ale přesto (nebo právě proto) fascinující přírodu Antarktidy, Jižní Georgie a Jižních Sandwichových ostrovů. Ledové pláně z opačné strany zeměkoule zase přitahují Ondřeje Prosického, který se v posledních letech opakovaně vydává do arktických oblastí dokumentovat život ledních medvědů. Stejně doma je ovšem i v tropech, jak ostatně dokazují i vystavené fotografie. Petr Bambousek zase zaznamenává již řadu let, ale přitom stále jinak a pokaždé novými způsoby pestrost života v pralesích Asie nebo Střední a Jižní Ameriky.

Zároveň se zahájením výstavy Czech Nature Photo bude vyhlášena nová soutěž, která bude  odvozena z dlouholeté tradice renomované soutěže Czech Press Photo. Soutěž Czech Nature Photo osloví nejlepší české fotografy, kteří se zaměřují na fotografování přírody. 

Součástí doprovodného programu budou komentované prohlídky pro školy, autorské čtení z knih o přírodě pro děti a série autorských prezentací pro veřejnost:

10. 4. – Václav Šilha, Antarktida – k branám ráje

20.  4. – Ondřej Prosický, Medvědi lední na Špicberkách

4.  5. – Petr Bambousek, Příběhy fotografií

11.  5. – Rostislav Stach, Fotolovy na Aljašce

 

Lenka Klicperová
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země