nahoru

Go za Gorilou! Startuje čtvrtý ročník projektu podporujícího ohrožené horské gorily a pomáhajícího popáleným dětem

redakce LaZ 10. dubna 2022 • 07:20
Go za Gorilou! Startuje čtvrtý ročník projektu podporujícího ohrožené horské gorily a pomáhajícího popáleným dětem
foto: Go za Gorilou!/Michal Šesták

Jedenáctého dubna se do rovníkového deštného pralesa východoafrické Ugandy za ohroženými horskými gorilami vydává expedice, které se účastní zpěvák Xindl X, známý gorilí táta Marek Ždánský a dva výherci soutěže Mountain Gorilla Coffee, Petra Bílková a Martin Vojáček. Oba shodou okolností pracují jako ošetřovatelé primátů ve dvou českých zoo, a budou tudíž během této výpravy cennými pomocníky. Cílem projektu Go za Gorilou! je podpořit organizace Gorilla Doctors a Bolíto.

Gorilla Doctors je mezinárodně uznávaná nezisková organizace, která působí především na území Ugandy, Rwandy a Konga. Zaměstnává desítky veterinářů z celého světa, kteří osobně dohlížejí na zdraví a bezpečí vzácných horských goril přímo v náročném terénu afrického deštného pralesa. Věnuje se také výzkumu, osvětě a spolupráci v oblasti ochrany zvířat a rozvoje ekologického zemědělství v Africe.

Bolíto je nezisková organizace při Klinice popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, jejímž cílem je pomáhat dětem s popáleninami překonávat jejich těžký životní úděl. Popáleniny patří k nejtragičtějším a nejtěžším úrazům v každém věku, u dětí ale téměř vždy znamenají bezprostřední ohrožení života.

Expedice míří na hranice Rwandy, Konga a Ugandy, kde žije posledních tisíc ohrožených horských goril. Výstup do hor za nimi je však náročný a nikdo neví, jak moc se cesta protáhne. Účastníci expedice proto vyzývají veřejnost, aby na www.gozagorilou.cz a na facebokovém profilu facebook.com/mountaingorilla.cz sledovala zážitky jednotlivých účastníků a tipovala, za jak dlouho se skupině podaří tlupu horských goril v afrických kopcích najít.

Tipující, jehož odhad bude nejblíž, vyhraje dárkový balíček Mountain Gorilla Coffee v hodnotě jeden tisíc korun. Expedice Go za Gorilou! je vyvrcholením téměř půlročního projektu společnosti Mountain Gorilla Coffee, která podporuje organizaci Gorilla Doctors a právě z Ugandy dováží ekologicky pěstovanou kávu a čokoládu, nesoucí označení Rainforest Alliance Certified, která zaručuje pěstování těchto komodit v souladu s pravidly pro ochranu deštných pralesů. Z každého produktu Mountain Gorilla Coffee zakoupeného od září do prosince loňského roku šlo pět korun pro každou ze zmíněných organizací, celkem se takto vybralo přes sto tisíc korun.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země