nahoru

Akademie Lidé a Země: Založte si vlastní stát!

Tomáš Beránek 21. listopadu 2021 • 07:10
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Profimedia.cz

Občas tiskem probleskne zpráva, že někde vznikl jakýsi soukromý stát. Kdosi se z nejrůznějších důvodů rozhodl mít své území, jemuž bude „vládnout“. Jaké má šance a co ho k tomu vede?

Ať už jde o ambiciózní společenskou utopii, žert v partě kamarádů, nebo zločinecké spiknutí, když se k němu připojí další lidé, vznikají tzv. mikronárody. Takováto společenství lidí prohlašují, že jsou nezávislým suverénním státem. Jejich nárok ale není uznáván mezinárodním společenstvím. Fakticky neuplatňují státní moc, a nemohou být tedy považovány za státy v pravém slova smyslu. Mívají však vlastní ústavu, státní symboly, vlastní měnu či poštovní známky.

Postupem času se občané těchto uskupení mohou stát skutečným mikroetnikem s vlastní historií, jazykem, náboženstvím i tradicemi. Nejpočetnější známý mikronárod tvoří Ladoniané v jižním Švédsku se zhruba 2500 příslušníky. Jejich jazyky jsou fiktivní, neboť většinou vznikly uměle, ale pokud jsou užívány, stávají se přirozenými – např. talossština, kterou se hovoří v michiganském soukromém království Talossa.

Nepleťte si mikronárody s mikrostáty! Pokud má suverénní stát miniaturní rozlohu či velmi malý počet obyvatel (většinou obojí), pak je zván mikrostátem nebo též ministátem. Klasickým příkladem je nejmenší stát světa Vatikán.

V 19. století byli předchůdci soukromých států vyhlašováni často feudály, kteří se odmítli podřídit státní moci ve své vlasti. V řídce zalidněných oblastech nedotčených západní civilizací vznikly například državy amerického dobrodruha W. Walkera Republika Dolní Kalifornie (1853) a Nikaragua (1855) nebo Království Araukánie a Patagonie v jižním Chile (1860). Tyto pokusy byly zpravidla potlačeny. V první polovině 20. stol. se objevují jen výstřelky podivínů (např. Království Lundy na ostrůvku u západního pobřeží Anglie).

Šedesátá léta s rozvojem kontrakultury a vytvářením samostatných komun hippies přinesla vlnu privátních státečků zakládaných i na umělých plošinách v mezinárodních vodách. Často sloužily k vysílání pirátských rozhlasových stanic, jako Nová Atlantida (1964) na bambusovém voru při pobřeží Jamajky, severomořský Sealand (1967) či Růžový ostrov (1968) u italského Rimini. Další rozmach nastal v 90. letech s nástupem individualistického způsobu života, poklesem autority centrálních vlád a zhroucením sovětského bloku. Navíc se objevil internet, usnadňující prezentaci jednotlivých mikronárodů a jejich vzájemnou komunikaci. V současnosti existuje mikronárodů několik stovek.

Na západním pobřeží Austrálie vyhlásil v roce 1970 místní farmář samostatné Knížectví Huttovy řeky, protože se nedohodl se státem na výkupu obilí. V roce 2020 se z důvodu finančních potíží „podřídil“ Austrálii. Conch Republic (Lasturová republika) byla založena roku 1982 na protest proti silničním kontrolám na silnici spojující ostrovy Florida Keys s Floridou. Nyní je žertovnou turistickou atrakcí. Roku 1999 byla rovněž na území USA vyhlášena Republika Molosia jako parodie na diktátorské „banánové republiky“. Pořádala i olympijské hry mikronárodů.

Roku 1971 se v opuštěných kasárnách na předměstí Kodaně usídlila anarchistická komunita, čímž vzniklo Svobodné město Christiania. Má vlastní liberální pravidla zakazující však držení tvrdých drog. V roce 1972 se pokusil americký milionář spolu s litevským politickým aktivistou založit Republiku Minerva, jakýsi utopistický stát bez daní a sociálního systému. Na stejnojmenné útesy v Tichém oceánu nechali navézt písek, ale uměle vytvořený ostrov záhy zabrala Tonga. Krátké trvání měla Republika Svobodný Wendland, založená roku 1980 ekologickými aktivisty jako nesouhlas se stavbou úložiště radioaktivního odpadu u německé vesnice Gorleben.

Vesnice Seborga na ligurském pobřeží Itálie byla ve středověku samostatným feudálním knížectvím. V roce 1963 vznikla iniciativa, která neuznává její zahrnutí do Itálie. O dva roky později nezávislost potvrdilo obecní referendum. Seborga byla údajně uznána vládou Burkina Fasa v roce 1998. Projekt A. Bakova Ruské impérium, jehož cílem je obnovení vlády dynastie Romanovců, započal roku 2011. Ruský milionář se snaží najít území pro svůj stát jak v samotném Rusku, tak i třeba na útesu Suvorov v pacifických Cookových ostrovech.

Po ostrovech Tichého oceánu rovněž migruje Melchizedekovo panství, které vzniklo v roce 1990 za účelem krytí bankovních spekulací a zneužívání diplomatické imunity. Jeho vlastníci podplatili několik chudých afrických států, aby je uznaly za subjekty mezinárodního práva.

Také v České republice můžeme najít soukromé státy, recesistické útvary sloužící především jako turistická lákadla. Patří mezi ně Svobodná spolková republika Kraví hora, která zahrnuje sklepní kolonii v blízkosti Bořetic na Břeclavsku, Valašské království, proslavené díky prvnímu králi Polívkovi a Markrabství lašské, vedené sexuologem Uzlem.

Čech Vít Jedlička vyhlásil v dubnu 2015 Svobodnou republiku Liberland s cílem vytvořit společnost poctivých lidí neomezovaných předpisy státu. Využil sporné území o rozloze 7 km2 mezi Chorvatskem a Srbskem vytvořené meandry Dunaje. I čtenáři našeho časopisu se mohou stát liberlandskými občany, když si občanství odpracují nebo zaplatí 10 000 dolarů.

Tomáš Beránek
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země