nahoru

Soutěž o nejkrásnější fotku přírody Czech Nature Photo míří do finále. Hlasujte i vy!

redakce LaZ 15. března 2021 • 11:00
3. místo v kategorii Zvířata v lidské péči - Jan Molinský - Pelikán. Koupající se pelikán, zoo Praha
3. místo v kategorii Zvířata v lidské péči - Jan Molinský - Pelikán. Koupající se pelikán, zoo Praha
• foto: 
Czech Photo

I letos se mohli čeští a slovenští autoři přihlásit do soutěže o nejhezčí fotografii přírody v jejích nejroztodivnějších podobách. Příspěvků bylo letos opravdu dost, a tak pro vás redakce LaZ udělala předvýběr devíti snímků a jedné fotosérie, které se líbily právě u nás. Který počin z této desítky vezme za srdce vás?

Hlasujte i vy a zvolte vítěze Ceny čtenářů Lidé a Země. Vybírat můžete do středy 31. března do 12.00. 

Více info o soutěži najdete na www.czechphoto.org

Vít Lukáš - Ohrožený král dubového lesa. Roháč obecný (Lucanus cervus) je největší evropský brouk. Jedná se o druh ohrožený zejména ztrátou větších listnatých lesů se spoustou starých stromů, hnijících kmenů a pařezů. Během dne roháči zůstávají v korunách stromů a létat začínají při západu slunce. Sledoval jsem tohoto samce asi 20 minut, jak pochodoval po kmeni sem a tam, a nakonec se mi ho podařilo vyfotit těsně před odletem širokoúhlým objektivem, aby vynikl nejen on, ale také jeho biotop při západu slunce. Kralupy n. V., Česká republika
Matyáš Slavík - Vlčí láska
Petr Bambousek - Mravenec Atta. Mravenci Atta jsou typickými obyvateli kostarických pralesů. Přenášejí lístky rostlin do svého hnízda, kde na nich pěstují houbu, kterou se poté živí. Jeden večer jsem strávil nedaleko aktivní kolonie mravenců a pomocí delšího času v kombinaci s bleskem zaznamenal jejich pohyb. Ze série jsem vybral mravence, který nese barevně zajímavý lístek. Boca Tapada, Kostarika
Michal Stoklasa - Bratři. Pozorování liščích mláďat patří mezi mé nejkrásnější zážitky v přírodě z tohoto roku. Fotografie vznikla, když si liščata spolu hrála pod starým smrkem. Byla asi hodina před západem slunce, když je v dálce něco zaujalo a spolu zkoumala, co to je.
Vít Lukáš - Kontrola vajíček. V letošním roce dokumentuji pro Národní muzeum kompletní vývoj vzácné šípové žáby pralesničky barvířské „Tumucumaque“ (Dendrobates tinctorius „Tumucumaque“). Na tomto snímku je zachycena kontrola 5 dní starých vajíček v rukou jejich chovatele Jana Thumy. Vyvíjející se embrya mají v tomto stadiu znatelnou hlavu, ocas a externí žábry. Jejich velikost je 4 mm.
Ondřej Nágl - Nenasyta. Asi každý fotograf přírody a milovník ptactva si přeje vidět tento neuvěřitelný úkaz. Je známo, že kukačka snáší vajíčka do cizích hnízd a že své potomky nevychovává. Na začátku července jsem šel s dcerou na kontrolu mláďat labutí k našemu rybníku. Po chvíli jsem uslyšel zvláštní pískání z rákosí a já tajně doufal, že je to to, co si myslím. Neustále jsem hleděl do rákosí a hledal to stvoření, které tak zvláštně píská. Nakonec jsem zjistil, že sedí asi půl metru po mém pravém boku. Mládě kukačky krmí pár rákosníků obecných.
Jiří Benda - Ledovcová jeskyně. Další ze splněných snů. Dlouho jsem plánoval tuto fotografii a konečně se to podařilo. Byl jsem překvapený, jaké to uvnitř vlastně je. Padalo tam totiž hodně vody, jak jeskyně tála. Byl jsem promoklý na kost, ale stálo to za to.
Martin Veselý, Mafra, a.s. - Uzavřená zoo. Koronavirová epidemie si vyžádala sérii přísných opatření i v Safari parku Dvůr Králové, který byl od poloviny března pro návštěvníky uzavřený. V rámci reportáže z prázdné zoo jsem zde pořizoval snímky ošetřovatelů v rouškách při krmení a momentky zvědavých zvířat, která jako by byla šťastná, že zase vidí návštěvníka. Otevření Safari parku je zatím v nedohlednu.
Matej Ferenčík - V doprovodu
Radim Hlaváč - Skokan a komár. Skokan hnědý a sající komár…

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země