nahoru
Lidé a země | Magická zima v Rakousku

Kino Brasil: ohřejte se na brazilské vlně

redakce LaZ 4. listopadu 2020 • 16:00
Kino Brasil: ohřejte se na brazilské vlně
foto: Kino Brasil

I v letošním turbulentním roce přinese festival Kino Brasil to nejlepší z brazilské kinematografie, a to ve dnech 5. až 8. listopadu. Vzhledem k aktuální situaci budou filmy vysílány online, vůbec poprvé si tak budete moci vychutnat filmový zážitek z pohodlí domova v rámci celé České republiky. Online proběhne i doprovodný festivalový program včetně filmových úvodů.

Kino Brasil letos připlouvá na vlně. Na vlně brazilského filmu! Na vlně vzdálených rytmů, kultury, různorodosti a pověstné brazilské soudržnosti. Plavíme se v přívalu zpráv, které nás tento rok zahlcují, ale nenechme se jejich proudem strhnout. Prostřednictvím kinematografie vyplujte vstříc novým horizontům a objevte mnoho podob Brazílie. Nechte se už posedmé unést vynikajícími brazilskými filmy, které budou vysílány v původním znění, vybrat si můžete mezi českými a anglickými titulky.

Do online přístavu se přesune i doprovodný program festivalu, některé přenosy se dokonce odehrají přímo z Brazílie. V nabídce budou koncerty, hodiny tance, přednášky a diskuze. Více informací o jednotlivých filmech, programu a možnosti vaší účasti se dozvíte na webu www.kinobrasil.cz nebo na Facebooku.

A na jaké filmy se můžete těšit? Vybíráme dva tipy.

TŘI LÉTA (režie Sandra Kogut, 2019)

Každý rok, v prosinci, uprostřed brazilského léta, pořádá bohatá rodina ve svém luxusním domě na pláži gigantickou párty. Takto rodinu a její zaměstnance nacházíme ve filmu Tři léta v roce 2015. Následující léto se ale vše změní, večírek je zrušen, otec rodiny uvězněn a matka se synem prchají do zahraničí. Dům zůstává v rukách zmatených zaměstnanců ponechaných bez peněz, pouze se starým otcem odsouzené hlavy rodiny. Režisérka filmu Sandra Kogut si nemohla vybrat lepší obsazení pro dvě hlavní oběti zmatků v neoliberální noční můře. Hereckému obsazení dominuje skvělá Regina Casé, která se ujala role služky, stejně jako ve filmu Kdy se máma vrátí?, který si mohou diváci pamatovat z minulých ročníku Kina Brasil. Režisérce se zde bez morálních či výslovných komentářů podařilo ukázat problémy současné Brazílie z pohledu těch, kteří jim čelí.

AMAZONIA GROOVE (režie Bruno Murtinho, 2017)

Dokument Amazonia Groove přenese diváky na filmových vlnách do Amazonie a od prvního snímku je vtáhne nejen do nádherných přírodních scenérií, ale i do jejich zákulisí. Představí širokou škálu místních hudebníků, hudebních žánrů a také lidových tanců, kdy se ve vkusu domorodců mísí tradiční hudební styly jako např. Boi Bumbá s těmi supermoderními, jakými jsou třeba Tecnobrega. Pojďme se společně zaposlouchat do rytmů pohupujících se na vlnách nejdelší řeky světa! Aby si diváci dokument co nejlépe užili, připravili jsme online úvod do brazilské hudby s naším věrným spolupracovníkem a neúnavným podporovatelem, hudebníkem a specialistou na brazilskou hudbu Milanem Tichým.

O FESTIVALU KINO BRASIL

Za projektem Kino Brasil stojí spolek Saudade z. s. sdružující nadšence, kteří se zamilovali do Brazílie.

Již sedmým rokem sledují brazilskou kinematografii a vybírají ty nejzajímavější snímky, které se následně snaží představit divákům v České republice. Filmy prezentují v širším kontextu brazilské kultury, gastronomie i politicko-ekonomické situace.

redakce LaZ


Klíčová slova: festival, film, Brazílie, pozvánkaDiskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země