nahoru

Chorvatsko vs. Itálie: Která země nabízí lepší památky a turistické cíle?

Prezentace klienta 11. října 2020 • 00:00
• foto: 
dotFOX

Chorvatsko vs. Itálie. Zatímco jedni mají v tomto litém boji jasno, druzí tápou a marně přemýšlí, kam vyrazit na dovolenou. Pokud patříte i vy mezi ty nerozhodné, máme pro vás pár tipů, které vám pomohou si vybrat.

Ještě donedávna mělo Chorvatsko oproti Itálii navrch, co se cen týká. V Chorvatsku bylo výrazně levněji, v posledních letech se ale cenové rozdíly začínají stírat. Nelze tak jednoznačně říci, jaká země nabízí nejlevnější zájezdy. Co se gurmánského zážitku týká, pak italské speciality často nad těmi chorvatskými vyhrávají, a země na Apeninském poloostrově vede i v atraktivitě turistických památek a zajímavostí.

V památkách má Itálie jasně navrch. Kam míří davy turistů?

Chorvatsko láká především na oblázkové pláže a průzračně čisté moře, to je kvůli písčitým plážím v Itálii zakaleno, avšak pro mnohé turisty jsou důležitější památky, a těch významných je v Itálii více.

Na oblíbená turistická místa láká samotné hlavní město Itálie. Římské Koloseum a chrám Pantheon si nenechá ujít žádný z cestovatelů, stejně jako Vatikán, který je nejmenším státem na světě a leží v samém srdci italské metropole.

Zajímavosti v Itálii ale nezačínají a nekončí jen v hlavním městě. Populární zastávkou je také pátá největší katedrála na světě v módním městě Milán, Benátky, kde jedinou dopravu představují lodě, šikmá věž v Pise, která je snad jediným celosvětově nejnavštěvovanějším nepovedeným architektonickým skvostem, nebo Verona, město proslavené Shakespearovským dílem Romeo a Julie.

Cesty turistů z celého světa v Itálii vedou i do Neapole, k nedaleké sopce Vesuv, která je jedinou činnou sopkou v Evropě, k největšímu italskému jezeru Lago di garda nebo do sídla automobilky Fiat v Turíně.

Má i Chorvatsko co nabídnout?

To, že Itálie v mnoha ohledech vede nad Chorvatskem, neznamená, že Čechy milovaná země u Jadranu nemá co nabídnout. Památky v Chorvatsku se stávají čím dál populárnější především díky filmařům. Do Dubrovníku v posledních letech zavítaly stovky tisíc fanoušků seriálu Hra o trůny, milovníci přírody vyráží do národního parku Krka i k Plitvickým jezerům a příznivci historie si nenechají ujít starořímský Diokleciánův palác ve Splitu, historické městečko Trogir, komplex Eufraziovy baziliky v Poreči, katedrálu sv. Jakuba v Šibeniku nebo hlavní město Záhřeb.

Chorvatsko i Itálie jsou pro Čechy oblíbenými dovolenkovými zeměmi, zatímco jedna více láká na odpočinek u moře, druhá nabízí více poznání a památek. Pokud se ale nemůžete rozhodnout, kam vyrazit, pak vsaďte na roadtrip a naplánujte si zastávky v obou státech. Dostat se z jedné země do druhé sousední není žádný problém. 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země