nahoru
Lidé a země | Magická zima v Rakousku

Nikam! Doma budeš. Přinášíme prymulovské cestovatelské desatero

Jakub Smutný 3. října 2020 • 07:10
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Profimedia.cz

Vážení cestovatelští přátele, letní pohoda skončila. Do křesla ministra zdravotnictví se dostal plukovník Roman Prymula, který na jaře nás všechny, pro něž je cestování drogou a nedílnou součástí života, svými slovy o dva roky zavřených hranicích vyděsil k smrti. Pryč je letní intermezzo, kdy jsme se mohli utěšovat tím, že se vláda bude schopná řádně připravit a provést nás pandemií jen s dílčími nejnutnějšími opatřeními, která by asi každý rozumný člověk nějak pochopil, přijal a přizpůsobil se jim. Ale co teď? Než znovu upadnete do depresí, přečtěte si naše desatero vážně i nevážně míněných rad o tom, jak cestovat ve světě, který se zbláznil.

1. Uteč, dokud to jde!

Stále kupodivu zbývá pár zemí, které se českým turistům navzdory prudce rostoucím počtům nakažených nezavřely. Třeba Řecko, Portugalsko nebo Itálie.  A to jsou pěkné destinace, kde strávit podzim a zimu. Pokud vás tady nedrží žádné závazky a máte naspořeno, naskočte na letadlo a hurá přezimovat v teple a bezpečí.

2. Nekupuj first minute, kupuj last minute!

Byli jste zvyklí plánovat zimní dovolenou na horách nebo v exotice už na počátku podzimu? Bohužel, koncept plánování letos zemřel. Ani se nesnažte přemýšlet nad tím, co budete dělat za pár měsíců, nemá to cenu. Vybookujte si v práci termín a destinaci řešte až na poslední chvíli.

3. Letenku vybírej jenom s možností změny!

Celá řada leteckých společností zareagovala na nešťastnou situaci v oboru a letenky nabízí s možností změny termínu nebo destinace zdarma. Před nákupem si podmínky dobře nastudujte.

4. Ubytování vybírej s bezplatnou možností zrušení rezervace!

Provozovatelé hotelů a penzionů nezažívají nejlepší rok. Na druhou stranu, posílat jim vaše těžce vydělané peníze za nic, pokud se cesta nebude moci uskutečnit, nechcete. Ubytování proto hledejte pokud možno se zapnutým filtrem bezplatného zrušení.

5. Smiř se s tím, že nic není jisté!

Těšili jste na luxusní dovolenou na Šrí Lance? My taky. Ale i na Jadranu nakonec může být hezky. A co teprve v Beskydech.

6. Přidej si do záložek web ministerstva zahraničí!

Tam se totiž dozvíte aktuální informace o podmínkách vstupu do všech cizích zemích a také o dalších opatřeních, která v daných zemích platí.

7. Nebuď blázen a dodržuj místní opatření!

Když už máte to štěstí a povedlo se vám někam vycestovat, dodržujte tamní platná opatření. Roušky, hygiena, rozestupy a tak podobně. Zaprvé nechcete riskovat pokutu, zahraniční policejní orgáni nemusí být úplně benevolentní.  Zadruhé se nechcete nakazit. A zatřetí nechcete řešit nákazu a karanténu v zahraničí.

8. Poznej Česko!

Rada nad zlato, která se v průběhu letoška mnoha lidem zprotivila, my víme. Ale ona ve své podstatě má něco do sebe, v tuzemsku je fakt mnoho pěkných míst, která vás příjemně překvapí. Inspirovat se můžete i v článcích na našem webu. A nebojte, o rýmování jako v Českých drahách se v nich nepokoušíme.

Spoustu tipů na neotřelé výlety nabízí náš speciál ČESKO KŘÍŽEM KRÁŽEM.

9. Cestuj po síti!

Projeďte pár cestovatelských instagramových účtů, začtěte se do cestovatelských blogů nebo prolistujte své oblíbené cestovatelské magazíny. A plánujte, na jaká krásná místa se podíváte, až tahle noční můra skončí.

10. Udělej si výlet do volební místnosti!

Protože už nikdy nesmíme dopustit, aby nám zavřeli hranice zevnitř, nikdy! Nech si to všichni zapamatují…

Jakub Smutný
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země