nahoru
Lidé a Země | Léto v Rakousku 2020

Přehledně: Pravidla cestování do zahraničí nejen podle semaforu. Které regiony v EU jsou rizikové?

-les-27. července 2020 • 20:49
Cestování do zahraničí: Do jakých zemí vládní semafor ukázal zelenou?
Cestování do zahraničí: Do jakých zemí vládní semafor ukázal zelenou?
• foto: 
ČTK

Cestování do zahraničí letos výrazně ovlivnilo rozšíření koronaviru. Státy kvůli němu omezily průchodnost svých hranic a až postupně je začaly opět otevírat. Od pondělí 15. 6. 2020 se pro cestování do zahraničí a následný návrat do České republiky začal uplatňovat tzv. semafor. Aktualizováno 27. července.

Semafor rozděluje státy EU a schengenského prostoru podle míry rizika nákazy onemocněním COVID-19 do tří skupin:

Ministerstvo zdravotnictví semafor aktualizuje 1x za týden. 

Semafor COVID: mapa

Semafor pro cestování. Do jakých zemí můžete bez omezení a kde na vás čeká karanténa? 24. 7. 2020Semafor pro cestování. Do jakých zemí můžete bez omezení a kde na vás čeká karanténa? 24. 7. 2020Foto MZČR

Nízké riziko - zelené státy

 • Andorra, Belgie, Bulharsko, Černá Hora, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie

Cestování do těchto zemí je bez omezení, hranice jsou pro české občany otevřené.

Při návratu není povinnost prokázat se negativním testem na COVID-19 ani nastoupit karanténu.

Střední riziko - oranžové státy

Po návratu do ČR je to stejné jako u zemí, které semafor covid označuje jako zelené. Nevzniká povinnost předložit negativní test na COVID-19 ani nastoupit karanténu. Výjimku představují cizinci, kteří musí při vstupu z oranžových zemí do ČR předložit negativní test na COVID-19.

Vysoké riziko - červené státy:

Při návratu z těchto zemí a ze zemí mimo EU a schengenský prostor (které nespadají mezi země označené Evropskou Unií jako země pro vycestování bezpečné) mají čeští občané a rezidenti povinnost doložit negativní test na COVID-19 ne starší než 4 dny, nebo ohlásit svůj návrat příslušné krajské hygienické stanici, která určí karanténní opatření (zpravidla 14denní karanténu).

Všechny země EU jsou k 27.7.2020 zařazeny mezi státy s nízkým rizikem nákazy. Situace se ale mění každým dnem a v jednotlivých státech se nachází lokální epidemiologická ohniska. Pokud by se situace zhoršovala, zejména v Rumunsku, Bulharsku a Portugalsku, mohly být tyto státy ze seznamu států s nízkým rizikem v blízké době vyřazeny.

Sousední státy

 • Slovensko, Německo, Rakousko, Polsko

Hranice pro české občany jsou otevřeny bez omezení, při návratu zpět do ČR nevzniká povinnost předložit negativní test ani absolvovat karanténu.

Aktuálně jsou v sousedních státech epidemiologicky rizikové tyto regiony:

 • Rakousko: Horní Rakousy, Vídeň

Turistické destinace

 • Řecko – při pozemní cestě je nutné předložit negativní test na COVID-19 ne starší než 72 hodin.

Vstup do země bez omezení, pokud turisté přijedou letecky nebo lodní dopravou. V tomto případě mohou být podrobeni namátkovému testu na COVID-19.. Do výsledku testu může být turista ubytován v určeném karanténním hotelovém zařízení. Odmítnutí podstoupit tento namátkový test je zpravidla důvodem odepření vstupu do země.

 • Chorvatsko – cestování bez omezení.

Jedinou podmínkou je poskytnutí informací o místě a délce pobytu a kontaktní údaje nejlépe prostřednictvím online formuláře na webu.

Epidemiologicky rizikové regiony: Vukovarsko, Záhřeb, Osječko, Split - Dalmácie

 • Bulharsko – cestování bez omezení. 

Český občan nemusí po příjezdu do karantény, pokud nepřicestuje ze Švédska, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Belgie a Portugalska, jakož i ze všech třetích zemí s výjimkou Srbska, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, Islandu, Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska, San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu. Pro určení země, ze které osoba přijíždí, je podstatné, kde byla jeho cesta zahájena, nikoli přes který stát projížděla nebo kde krátkodobě přebývala. Při vstupu na území Bulharska mohou hraniční orgány požádat o vyplnění prohlášení. 

Epidemiologicky rizikové regiony: Sofie, Varna, Plovdiv

 • Maďarsko – cestování bez omezení.
 • Španělsko - 21. 6. skončil nouzový stav, což znamená otevření hranic a volný vstup z/do zemí EU (kromě Portugalska) a zrušení povinnosti automatického vstupu do karantény.

Cestující jsou povinni podrobit se na letišti měření teploty. V případě příznaků onemocnění COVID-19 musí cestující podstoupit test a zdržet se v karanténě do jeho výsledků. Vzhledem k uvedenému opatření je vhodné počítat s delší dobou, kterou cestující stráví po příletu na letišti.

Epidemiologicky rizikové regiony: Cataluna, Aragón, Madrid, País Vasco

 • Turecko – hranice jsou otevřené.

Při vstupu do země jsou však cizinci i turečtí občané povinni podrobit se lékařské prohlídce, případně testu na COVID-19.

 • Kypr – nutný test

Kyperské úřady na základě vývoje epidemie COVID-19 reorganizovaly seznam států, z nichž mohou občané přicestovat na ostrov bez omezení. Česká republika byla spolu s několika dalšími státy přeřazena do kategorie B, tedy států, jejichž občané musí před vstupem předložit negativní test na COVID-19 ne starší než 3 dny. Kypr zůstává jako jediná země Evropské unie, která ukládá českým občanům při vstupu omezení

 • Slovinsko – cestování bez omezení.

S účinností od 17.7.2020 je vstup na území Slovinska pro české občany bez omezení – tedy bez povinnosti karantény nebo předložení negativního testu.

 • Portugalsko – omezení jen na ostrovech.

Pokud se jedná o pevninské Portugalsko, cestování je bez omezení. V případě Madeiry je nutné předložit negativní test na COVID-19 ne starší 72 hodin, případně absolvovat testování na místě po příletu. U Azorských ostrovů jsou uplatňovány různé kombinace opatření – testování, následné kontrolní testování během pobytu nebo karanténa.

Epidemiologicky rizikové regiony: Lisabon, Norte

Země mimo EU

S účinností od 1.7.2020 se do seznamu bezpečných zemí pro cestování zařazuje 8 států mimo Evropskou Unii. Jedná se o Srbsko, Černou Horu, Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu.

Tyto země vybrala Česká republika ze seznamu, který sestavila EU a na kterém je kromě výše zmíněných ještě Alžírsko, Gruzie, Maroko, Rwanda, Tunisko a Uruguay. Podmínečně na unijním seznamu bezpečných států figuruje i Čína, ale pouze za předpokladu recipročního chování čínských úřadů vůči občanům zemí EU.

Vycestování do Srbska a Černé Hory je pro české občany bez jakýchkoliv omezení. Po příjezdu do ostatních šesti států naproti tomu na české občany určitá omezení čekají.

-les-
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země