Cestování do zahraničí a COVID – semafor: Aktuální pravidla | Reflex.cz
nahoru
Lidé a Země | Léto v Rakousku 2020

Přehledně: Pravidla cestování do zahraničí nejen podle semaforu. Kde musíte do karantény?

-les-30. června 2020 • 22:22
Cestování do zahraničí: Do jakých zemí vládní semafor ukázal zelenou?
Cestování do zahraničí: Do jakých zemí vládní semafor ukázal zelenou?
• foto: 
ČTK

Cestování do zahraničí letos výrazně ovlivnilo rozšíření koronaviru. Státy kvůli němu omezily průchodnost svých hranic a až postupně je začaly opět otevírat. Od pondělí 15. 6. 2020 se pro cestování do zahraničí a následný návrat do České republiky začal uplatňovat tzv. semafor. Aktualizováno 30. června.

Semafor rozděluje státy EU a schengenského prostoru podle míry rizika nákazy onemocněním COVID-19 do tří skupin:

Ministerstvo zdravotnictví semafor aktualizuje 1x za týden. 

Semafor pro cestování. Do jakých zemí můžete bez omezení a kde na vás čeká karanténa? 29. 6. 2020Semafor pro cestování. Do jakých zemí můžete bez omezení a kde na vás čeká karanténa? 29. 6. 2020Foto MZČR

Nízké riziko - zelené státy

  • Andorra, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie

Cestování do těchto zemí je bez omezení, hranice jsou pro české občany otevřené.

Při návratu není povinnost prokázat se negativním testem na COVID-19 ani nastoupit karanténu.

Střední riziko - oranžové státy

  • Portugalsko

Po návratu do ČR je to stejné jako u zelených zemí. Nevzniká povinnost předložit negativní test na COVID-19 ani nastoupit karanténu. Výjimku představují cizinci, kteří musí při vstupu z oranžových zemí do ČR předložit negativní test na COVID-19.

Vysoké riziko - Červené státy:

  • Švédsko

Při návratu z těchto zemí a ze zemí mimo EU a schengenský prostor (nejsou zahrnuty do semaforu, a proto nejsou označeny žádnou barvou) mají čeští občané a rezidenti povinnost doložit negativní test na COVID-19 ne starší než 4 dny, nebo ohlásit svůj návrat příslušné krajské hygienické stanici, která určí karanténní opatření.

Sousední státy

  • Slovensko, Německo, Rakousko, Polsko

Hranice pro české občany jsou otevřeny bez omezení, při návratu zpět do ČR nevzniká povinnost předložit negativní test ani absolvovat karanténu.

Turistické destinace

  • Řecko – cestování bez omezení.

Při vstupu do země mohou být turisté podrobeni namátkovému testu na COVID-19. Do výsledku testu může být turista ubytován v určeném karanténním hotelovém zařízení. Odmítnutí podstoupit tento namátkový test je zpravidla důvodem odepření vstupu do země.

  • Chorvatsko – cestování bez omezení.

Jedinou podmínkou je poskytnutí informací o místě a délce pobytu a kontaktní údaje nejlépe prostřednictvím online formuláře na webu.

  • Bulharsko – cestování bez omezení. 

Český občan nemusí po příjezdu do karantény, pokud nepřicestuje ze Švédska, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Belgie a Portugalska, jakož i ze všech třetích zemí s výjimkou Srbska, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, Islandu, Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska, San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu. Pro určení země, ze které osoba přijíždí, je podstatné, kde byla jeho cesta zahájena, nikoli přes který stát projížděla nebo kde krátkodobě přebývala. Při vstupu na území Bulharska mohou hraniční orgány požádat o vyplnění prohlášení.  

  • Maďarsko – cestování bez omezení.
  • Španělsko - 21. 6. skončil nouzový stav, což znamená otevření hranic a volný vstup z/do zemí EU (kromě Portugalska) a zrušení povinnosti automatického vstupu do karantény.

Cestující jsou povinni podrobit se na letišti měření teploty. V případě příznaků onemocnění COVID-19 musí cestující podstoupit test a zdržet se v karanténě do jeho výsledků. Vzhledem k uvedenému opatření je vhodné počítat s delší dobou, kterou cestující stráví po příletu na letišti.

  • Turecko – hranice jsou otevřené.

Při vstupu do země jsou však cizinci i turečtí občané povinni podrobit se lékařské prohlídce, případně testu na COVID-19.

Země mimo EU

S účinností od 1.7.2020 se do seznamu bezpečných zemí pro cestování zařazuje 8 států mimo Evropskou Unii. Jedná se o Srbsko, Černou Horu, Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu.

Tyto země vybrala Česká republika ze seznamu, který sestavila EU a na kterém je kromě výše zmíněných ještě Alžírsko, Gruzie, Maroko, Rwanda, Tunisko a Uruguay. Podmínečně na unijním seznamu bezpečných států figuruje i Čína, ale pouze za předpokladu recipročního chování čínských úřadů vůči občanům zemí EU.

Vycestování do Srbska a Černé Hory je pro české občany bez jakýchkoliv omezení. Po příjezdu do ostatních šesti států naproti tomu na české občany určitá omezení čekají.

-les-
Diskuse ke článku

 

Články odjinud
Starší články Lidé a Země