nahoru

"Zažili jsme epidemii eboly, teď víme, na co si dát pozor." Zdravotníci ze Sierry Leone čelí statečně koronaviru

red 26. května 2020 • 09:20
"Zažili jsme epidemii eboly, teď víme, na co si dát pozor." Zdravotníci ze Sierry Leone čelí statečně koronaviru
foto: CARE

Pandemie COVID-19 zasáhla celý svět. Nemoc, se kterou se zatím neúspěšně potýkají i vyspělé státy, představuje pro rozvojové země a země postižené humanitárními krizemi obrovské riziko. Nákaza se nyní šíří i v Sieře Leone na severu Afriky. Stát také hlásí první případy úmrtí. Zdravotnický systém Sierry Leone je v alarmujícím stavu. V zemi není dostatek lékařů a zdravotnických pracovníků. Mnoho jich zemřelo při nedávné epidemii eboly. Právě zkušenosti z tohoto období však zároveň dávají místním lidem naději na úspěch v potlačení šíření nákazy COVID-19.

Přinášíme vám výpovědi zdravotnických pracovníků ze Sierry Leone, kteří právě teď riskují své zdraví v boji proti koronaviru.

Zdravotní sestra Rosaline věří, že prevence je klíčová

“Během epidemie eboly jsem pracovala v první linii. Nejdůležitějším pravidlem bylo neustálé mytí rukou a plošné dodržování dalších preventivních opatření v celé naší komunitě,” říká Rosaline.

“Každý den dojedu na motorce k povodí řeky, kde se scházejí místní lidé. Sednu si s nimi a snažím se jim vysvětlit, jak se mohou bránit nákaze. Všichni mě znají a vědí, že bych jim nelhala, když říkám, že dodržovat hygienická opatření je v tuto chvíli velmi důležité,” dodává.

Řidič sanitky Abdul neviděl svou rodinu již šest týdnů

“V současné chvíli jezdím k více než dvaceti nouzovým případům denně. Práce je velmi hektická. Je to již šest  týdnů, co jsem naposledy viděl svou rodinu. I týdenní střídání směn, na které jsme byli my řidiči zvyklí, se pozastavilo kvůli náporu práce. Všichni teď pracujeme neustále,” vypráví s oddaným úsměvem Abdul.

Porodní asistenka Glenys doufá, že v současné situaci existuje naděje

“Z předešlých epidemií eboly a horečky lassa jsme se toho mnoho naučili. Myslím, že jsme nyní mnohem lépe připraveni na potlačení šíření koronaviru. Smutným faktem však zůstává, že my zdravotníci se nemůžeme bránit nemoci tak, jak by bylo třeba. Máme kritický nedostatek ochranných pomůcek, musíme tak improvizovat a doufat, že ve zdraví přežijeme,” popisuje situaci Glenys.

Zdravotní sestra Justina má vzkaz pro zdravotníky celého světa

“Během eboly zemřelo mnoho našich zdravotnických pracovníků. Myslete prosím na své zdraví, starejte se o sebe a dělejte vše proto, abyste byli před virem chráněni.  V této chvíli jste právě vy a vaše zdraví pro zvládnutí situace klíčoví,” apeluje Justina na své kolegy.

“My uděláme to samé a budeme chránit sami sebe i ostatní personál nemocnic, jak jen to je možné,” dodává.

Humanitární organizace CARE Česká republika v současné situaci aktivně působí v nejzranitelnějších zemích světa a pomáhá ochránit zdravotníky a humanitární pracovníky v první linii.

Spolu s CARE můžete zdravotnické a humanitární pracovníky ochránit i vy na www.balikypomoci.cz >>>

 

red


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země