nahoru

Další hrozba koronaviru: Nejzranitelnější jsou Sýrie, Súdán či Haiti. Šířit se tu může třikrát rychleji

red 21. dubna 2020 • 08:30
Další hrozba koronaviru: Nejzranitelnější jsou Sýrie, Súdán či Haiti. Šířit se tu může třikrát rychleji
foto: CARE

Podle analýzy údajů globálního indexu rizika mezinárodní humanitární organizace CARE jsou nejzranitelnější země světa vystaveny až třikrát většímu riziku šíření viru COVID-19. Přístup k adekvátní zdravotní péči je zde však šestkrát složitější, než je tomu u zemí s nejnižším rizikem. Somálsko, Středoafrická republika, Sýrie, Jižní Súdán nebo třeba Haiti a Uganda patří k nejvíce ohroženým státům, které zároveň nemají dostatek možností vyrovnat se s dopady pandemie.

„Zatímco nyní se dokonce i bohaté a lépe připravené státy těžko brání nákaze, země s velmi slabou zdravotnickou infrastrukturou, o kterých hovoří analýza, na tom budou ještě mnohem hůře. Mnoho zemí ze seznamu má již nyní problémy s nedostatkem potravin a velký podíl jejich obyvatel je bohužel závislý na humanitární pomoci, bez které nemohou přežít. Pandemie COVID-19 už tak těžkou situaci těchto zemí jen zhoršila. Pro nás, kteří pracujeme v sektoru humanitární pomoci, je to děsivé,“ říká Sally Austin, vedoucí pohotovostních operací organizace CARE.

„V severozápadní Sýrii neexistuje funkční vláda a zdravotnický systém byl během posledních devíti let zdevastován. Stovky tisíc lidí nemají možnost dodržovat ani základní preventivní opatření proti nákaze, jako je například mytí rukou. Bez dostatečné testovací kapacity je vysoce pravděpodobné, že se bude virus šířit bez našeho vědomí, takže na situaci můžeme reagovat třeba až s dvoutýdenním zpožděním,“ dodává Tue Jakobsen, pracovník CARE Turecko.

Organizace CARE se aktivně zasazuje o zlepšení situace a do zranitelných oblastí dodává mýdla, instaluje stanice na mytí rukou a staví nádrže na vodu. Zároveň místní obyvatele informuje o prevenci a správné hygieně, chrání lékaře dodáváním dezinfekčních prostředků a ochranných pomůcek před nákazou.

"Pokud nám koronavirus ukázal jednu věc, tak to, že jsme v tom všichni společně. Pocit sounáležitosti, který tato pandemie vytvořila, je opravdu dojemný. Žádáme lidi, aby šli ještě o krok dále a starali se nejen o své nejbližší, ale také, aby přemýšleli o globální komunitě těch, kteří na tom budou ještě podstatně hůře,“ dodává na závěr v pozitivním duchu Sally Austin.

Zranitelným lidem, lékařům a humanitárním pracovníkům můžete spolu s CARE pomoci i vy, na www.darujme.cz/projekt/1202776

red


Klíčová slova: koronavirus, covid-19, CARE


Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země