Soutěž o nejkrásnější fotku přírody Czech Nature Photo je tu. Hlasujte v kategorii Cena čtenářů Lidé a Země | Reflex.cz
nahoru

Soutěž o nejkrásnější fotku přírody Czech Nature Photo je tu. Hlasujte v kategorii Cena čtenářů Lidé a Země

red13. března 2020 • 13:30
Petr Bambousek - Terej bílý. Terejové žijí na útesech v tisícihlavých koloniích. Prostředí je to nehostinné a musejí čelit silným nárazům větru a vlnobití. Minisérie zachycuje jejich kolonie v jejich krásném prostředí na Shetlandských ostrovech.
Petr Bambousek - Terej bílý. Terejové žijí na útesech v tisícihlavých koloniích. Prostředí je to nehostinné a musejí čelit silným nárazům větru a vlnobití. Minisérie zachycuje jejich kolonie v jejich krásném prostředí na Shetlandských ostrovech.
• foto: 
Czech Photo

Mezinárodní porota vybrala nejlepší snímky z celkových téměř dvou tisíc přihlášených fotografií. Ve čtvrtém ročníku se soutěžilo v jedenácti kategoriích, z čehož tři byly vyhlášeny nově. Do soutěže fotografů přírody se přihlásilo 229 autorů z České republiky a Slovenska. Vítězové jednotlivých kategorií budou vyhlášeni 5. května na slavnostním ceremoniálu v galerii Czech Photo Centre.  

Odborná mezinárodní porota zasedala v galerii Czech Photo Centre 5. března pod vedením fotografa a entomologa Pavla Krásenského. Společně s ním zasedli: wildlife fotograf Peter Delaney, britský fotograf Rob Cottle, český wildlife fotograf Vladimír Čech ml. a Pavel Hubený, ředitel Správy Národního parku Šumava. „Překvapilo mě, v jaké shodě byla porota ohledně nominovaných fotografií. Ačkoliv byl výběr velmi pestrý, například v kategorii Savci se nepotkaly podobné snímky. Přetlak velmi kvalitních snímků se koncentroval v kategorii Plazi, kde porota váhala, jaké snímky umístit do nominací. Ty, které se do nominací nevešly, budou rozhodně vystaveny,“ komentuje průběh rozhodování poroty její člen Vladimír Čech. Nejvíce přihlášených snímků bylo v nové kategorii Krajina, těsně za ní se umístily kategorie Ptáci a Savci.

Hlasujte i vy a vyberte vítěze Ceny diváků a čtenářů Lidé a Země. Hlasovat můžete do 23. dubna do 12.00.  Více info na www.czechphoto.org

Můžete udělit až 3 hlasy.  Zatím jste dali 0.
Lucie Čižmářová - Ochrana outloňů váhavých aneb postavili jsme záchranné a rehabilitační centrum na Sumatře
Jan Miklín - Záchrana bahňáků na Nesytu
Lukáš Kovár - Liška obecná.
Petr Bambousek - Terej bílý. Terejové žijí na útesech v tisícihlavých koloniích. Prostředí je to nehostinné a musejí čelit silným nárazům větru a vlnobití. Minisérie zachycuje jejich kolonie v jejich krásném prostředí na Shetlandských ostrovech.
Petr Bambousek - Noční prales Bornea. Housenka, která právě dokončila své dílo na jednom z mnoha šťavnatých listů v lese.
Roman Šimek - Pelikán skvrnozobý. Zoologická zahrada Praha
Jan Molinský - Pelikán. Koupající se pelikán, zoo Praha
Matyáš Slavík - Vlk arktický (Canis lupus arctos). „Winter is coming.“ Fotografie ze zoo Brno
Petr Slavík - Ve stínu. Puma fotografovaná na východní straně kopce, těsně před západem slunce v národním parku Torres del Paine, Chile
Martin Pelánek - První krůčky. Slůňata, která se narodí v období sucha, mají první krůčky hodně těžké. Musejí se držet za rodiči a spoléhat na své, ještě velmi slabé nohy, aby je unesly při dlouhých cestách za potravou.
Zuzana a Matej Dolinay - Na ranní procházce. Lemuři kata ráno seskočí ze stromů, kde strávili noc, a vydají se hledat potravu. V suchém trnitém lese na jihu Madagaskaru plném chobotnicových stromů to nemají jednoduché. Jejich dlouhé ocasy jsou často vztyčené a viditelné z velké dálky.
Jan Stria - Lesní lampa. Les je na podzim krásný i po setmění.
Jan Stria - Posel jara. Koniklec velkokvětý je jasným symbolem, že jaro je tady. Nízké ranní teploty často dokážou vykouzlit nádhernou rosu.
Michaela Vinterová - Neprostupný. Fotografie byla pořízena v CHKO Lužické hory v lednu 2019. Je to jediná má vložená fotografie, která vznikla bez toho, aby byla dopředu plánovaná. Na procházce mě zaujal tento pohled, zvláště pak kontrast zasněžených stromů a bukového listí
Ondřej Pelánek - Ještěrka na výletě. Zoborožec bělolící (Anthracoceros albirostris) je především ovocožroutem, přesto by zjevně nemohl být považován za vegetariána (všimněte si chutně vyhlížejícího lepoještěra).
Patrik Rolín - Kukuk. Fotografie vznikla v údolí, kam už nedopadaly sluneční paprsky. Pravidelně jsem tuto dutinu obcházel a jedno ráno se v otvoru ukázala. Ten den jsem přesně věděl, co budu dělat večer. Vykoukla na pár sekund a komínem uletěla pryč.
Dan Materna - Mufloní říje. Říje muflonů žijících v areálu Thomayerovy nemocnice v Praze. Říjen–listopad 2019
Richard Horák - Mlhavý prosinec u Karlova mostu. Místo sněhu, který by každý z nás v zimě a v prosinci očekával, byla 20. prosince 2019 v Praze mlha, která se opravdu dala krájet…
Miroslava Žůrková Ondrášová - Chechtavá akrobacie. Fotografie byla pořízena v Praze na náplavce blízko železničního mostu v jednu únorovou neděli, kdy se dvě kamarádky fotografky rozhodly, že spolu stráví hezký den. Kromě klasického fotografického vybavení jsme s sebou tahaly ještě pět kilo zeleniny, abychom tento den zpříjemnily i pražské létající fauně. Zjistili jsme, že labutě nepohrdnou ničím, holubům nejvíce chutná hrách a rackové zeleninu drze vyplivují, ale za kousek suchého chleba vám předvedou dokonalou chechtavou akrobacii.
Barbora Polívková - V srdci přírody. Spiny glass frog, žabka schovaná v listu rostliny
Vít Lukáš - V korunách stromů. Stromová užovka Leptophis ahaetulla se živí převážně žábami a jejich vajíčky, ale také ještěry, malými ptáky, hmyzem atp.
Jiří Herout - Diamond Python (Morelia spilota mcdowelli). Krajta kobercová je už domorodcem po celé Austrálii, má 7 poddruhů. Tuto krajtu jsem vyfotil na cestě do Iron Range na severu Austrálie. Jedná se o druh M. s. mcdowelli.
George Karbus - Dokonalá Bouře. Bouře v severním Atlantiku patří k těm největším na světě. Obrovské vlny a vítr bičují pobřeží u západního Irska.
Tomáš Neuwirth - Pobřeží. Ostrov Zlarin v Chorvatsku. Fotografii byla pořízena pomocí dronu.
Josef Mandinec -Milford Sound. Aneb zvuky Nového Zélandu
Jiří Benda - Zamrzlý vodopád. Zamrzlý vodopád byl těžce přístupný vzhledem k celkové námraze. Fotografie zabírá úhel 180°, aby byla vidět celá jeskyně s vodopádem.
Lukáš Veselý - Údolí Morteratsch. Fotografie zachycuje ledovcové údolí Morteratsch pod nejvýchodnější 4 km vysokou horou v Alpách - Piz Bernina na pomezí Švýcarska a Itálie v oblasti Engadin. Ledovec každý rok mizí závratným tempem, v létě roku 2019 ustoupil o dalších 20 metrů. V dolní části fotografie protéká ledovcový potok s typickým namodralým zbarvením od částeček jílu z podloží ledovce. Fotografováno z dronu na podzim roku 2018 jako vertikální panorama ze 4 snímků spolu s expozičním bracketingem.
Martin Mecnarowski - Zimní tvary. Vypadají exoticky. Ale nejsou. Pouze v zimě lze v naší krajině vidět útvary, které vytváří tající led… jen si musíte zajistit nadhled. Dron Phantom 4 Pro, jezero Poděbrady, Olomoucko
Lukáš Veselý - Rojení Světlušek. Fotografie zachycuje světlušky v NPR Libický luh při setmění na konci června. Cílem bylo zachytit co nejvíce samečků světlušek poletujících ve scéně, aby byl zdůrazněn právě jejich pohyb. Záměrně byl použit co nejkratší čas snímání, protože při delších časech se úplně ztratila dynamika jejich pohybu. Referenční krajina byla fotografována těsně před začátkem snímání světlušek na nižší iso, protože přístroj v horku produkoval příliš šumu a krajina by nebyla prokreslená. Cca 200 podkladových fotek (cca 10 minut) bylo poté prolnuto do ref. snímku. Při snímání nebyla měněna poloha ani kompozice.
Iva Dufková - Kachní jezero. Ráda jezdím fotit, relaxovat a i vykoupat se k rybníku, kde žije spousta kachen. Nabídnou mi vždy tolik krásných pohledů.
Viktor Vrbovský - Příliš velká kořist. Štika obecná v okamžiku útoku na okouna říčního. S poněkud velkým úlovkem si nedokázala dlouhou dobu poradit. Nevíme, jak celá událost dopadla, po 80ti minutách bez nějakého posunu mi došel vzduch a musel jsem ponechat příběh s otevřeným koncem…
Vít Lukáš - Křižák na lovu. Samice křižáka Argiope submaronica na lovu. Osa Península, Kostarika
Vít Lukáš - Noční kobylka. Noční tábor stopařů goril v chráněném území Dzanga-Sangha, Středoafrická republika. V popředí jedna noční návštěvnice.
Radim Hlaváč - Kudlanka v zapadajícím slunci...
Opište znaky z obrázku:

 

red


Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země