nahoru
Zima v Salcbursku
Altenmarkt-Zauchensee

Kam za adrenalinovou jízdou na sněhu? Freeriding se těší velké oblibě

Prezentace klienta 19. listopadu 2018 • 00:00
Kam za adrenalinovou jízdou na sněhu? Freeriding se těší velké oblibě
foto: © Altenmarkt-Zauchensee Tourismus

Období zimních radovánek je pomalu, ale jistě za dveřmi. Navštívit proto nejvýše položený lyžařský areál Salcburského sportovního světa by tak nemuselo být od věci! Salzburger Sportwelt, nacházející se uprostřed Ski Amadé, nabízí perfektní podmínky pro sjezdaře, snowboardisty, turisty i běžkaře.

Altenmarkt-Zauchensee, to jsou dvě lyžařské oblasti. Jedna je ideální pro rodiny a druhá pro náročné sportovce. Oblíbenými aktivitami je zde také sáňkování či jízda na saních tažených koňmi. Po pohybu na čerstvém vzduchu pak přijde vhod i široká nabídka místních horských chat a restaurací, saun, koupání nebo zábava v zážitkových termálních lázních.

Zimní dovolená pro všechny

Nejvýše situovaná lyžařská oblast Salcburského sportovního světa v 2188 metrech nad mořem nabízí překrásné, hluboce zasněžené svahy vhodné pro freeridery, romantické dobrodružství na saních, klidné trasy pro příznivce turistiky na sněžnicích i rozvětvenou síť běžeckých tratí.

Náročné lyžaře potěší zejména Hoteldorf Zauchensee (1350 m) přímo u sjezdovky. Pro rodinnou dovolenou je pak ideální obec Altenmarkt (842 m.n.m.) se 4000 obyvateli. Narazíte zde na poutní středověké místo, které okouzlí přirozeným šarmem a krásným centrem. Bydlel zde dokonce i František Josef I. se svou loveckou společností. Zastavit se můžete i v hostinci Markterwirt z roku 1528.

K procházkám lákají malebné uličky s mnoha hezkými obchody. Termální lázně Erlebnis-Therme Amadé v obci Altenmarkt jsou skvělým místem k odpočinku v příjemně teplé vodě. Děti se tady vydovádí na tobogánech, klouzačkách a mnoha dalších atrakcích. Dospělí mohou využít lázeňských procedur a masáží.

Ocenění za nejlepší lyžařskou oblast v Rakousku

Altenmarkt i Zauchensee byly několikrát oceněny jako nejlepší lyžařské oblasti v Rakousku. Celkem je tu k dispozici 18 kilometrů sjezdovek a osm vleků. Malí návštěvníci si určitě zamilují dětský ráj „Fichtelland“ s mnoha atrakcemi a postavičkami malých šotků.

Místo konání světových pohárů, Zauchensee (1350 m) s lyžařskou houpačkou Zauchensee-Flachauwinkl je nejvýše položeným místem Salcburského sportovního světa a o sníh tady opravdu není nouze. Oblast nabízí celkem 65 kilometrů sjezdovek a 25 moderních vleků. „Absolut Park“ ve Flachauwinkl pak patří k největším snowparkům v Evropě.

Freeriding v Zauchensee

Zauchensee je velice populární lokalitou i mezi freeridery. Příznivci jízdy hlubokým sněhem zde mají spoustu příležitostí k nezapomenutelné adrenalinové jízdě. Začátečníci si mohou vyzkoušet dovednosti s profesionálními instruktory, kteří jim rádi poskytnou cenné rady, tipy i informace o lavinovém nebezpečí.

Tipy na výlety nejen se sněžnicemi

Kdo si chce užít klid v přírodě, může se vydat na výlet po některé z 30 km značených turistických tras. Na sněžnicích stojí za prozkoumání tematická okružní trasa „Měsíční stezka“ (Mondpfad) nebo stezka po stopách lidových pranostik (Bauernregeln). Při přízni počasí se od konce listopadu do poloviny dubna konají výlety za pozorováním hvězd. Začátek je v 21 hodin, v dubnu ve 21.30.

Na Vánoce za adventními trhy

„Advent Markt“ v Altenmarkt-Zauchensee patří k nejhezčím adventním trhům v celém Salcbursku. Zahajuje se rozsvícením světel na velkém vánočním stromě. Otevřeno je každý víkend před Štědrým dnem a dále také 8. nebo 23. prosince. Kromě toho se paralelně koná „Herzstück.Tenne“ s hudebním programem, výstavami a ochutnávkami. Letos Altenmarkt poprvé nabídne návštěvníkům i působivý vycházkový okruh městem, v jehož centru stojí kostel z 9. století.

Závěr předvánoční trilogie představuje „Winter.Markt“, který nabídne 27. a 28. prosince nejrůznější kulinářské lahůdky, tradiční produkty a především živá hudební vystoupení. Za pozornost stojí také poznávací vycházky s expertkou na byliny. Budou se konat 10. – 17. prosince. Povedou podél naučné stezky Mondpfad. 5. prosince se uskuteční oblíbený pochod krampusů s ďábelskými maskami.

Kulinářská procházka historickým Altenmarktem

Starodávné hospůdky i Národopisné muzeum v Altenmarktu jsou oblíbenými zastávkami pro všechny, kteří mají rádi dobré jídlo a pití. Každou středu od 17 hodin se servírují tradiční dobroty v restauraci Markterwirt, nejstarším altenmarktském hostinci, v Krallinger Dorfalm, v Scheffer‘s Genuss-Atelieru nebo v Schartner‘s Hütte. V muzeu se návštěvníci mohou seznámit s gastronomií a historií Pongau a ochutnat zde také bylinná vína podle Hildegard von Bingen.

Za okoštování rozhodně stojí i „borovička“ farmáře Hanse Rettenwendera na Sonnalm v Zauchensee. Pongau je vyhlášené také zvěřinovými specialitami. Lesy jsou zde husté a rozsáhlé, pastviny plné divokých bylin. Ideální podmínky pro jeleny, laně nebo kamzíky. Lov tu má dlouhou tradici, což se také odráží v regionální kuchyni plné zvěřinových specialit. 

Prvotřídní relax v Erlebnis-Therme Amadé

Rozsáhlý areál se saunami, prvotřídní wellness, jedenáct bazénů, spousta legrace i blahodárná relaxace. V zážitkových termálech si návštěvníci užijí to pravé uvolnění, romantiku i zábavu, o kterou se postará padesátimetrový tobogán „Black Mamba“ nebo naprosto jedinečný tobogán „Anaconda“, který zaručeně zvýši hladinu adrenalinu. Jako třetí a nejnovější je v termálech také trychtýřový tobogán o délce téměř 100 metrů. Je největším svého druhu v západním Rakousku. Divoká řeka, bazény s vlnobitím, vodní lezecká stěna nebo panoramatický bazén jsou pak už jen třešničkami na dortu.

Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.


 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země