nahoru
Řecko 365 dní
6 tipů na řecké suvenýry

Co přivézt z Řecka za suvenýry – 6 tipů

Prezentace klienta 18. září 2019 • 00:00
• foto: 
GRECKA NARODOWA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA EOT

Bez drobných dárků z dovolené se vrací málokdo. Stačí většinou jenom pohled na láhev s pískem a hned si vybavíte, jak jste se opalovali na písčité pláži. Ještě lepší než si přivézt statické suvenýry je investovat do místních produktů z gastronomie. Můžete si pak dovolenou vychutnat přímo u vás doma a zavzpomínat si na příjemné chvíle volna. Máme pro vás pár tipů, které potěší každého!

ecko má štěstí na zdravé a mírné klima. Zeměpis každého místa je úzce spjatý s vysokou kvalitou produktů, které se stávají nejlepšími velvyslanci celé oblasti. Z tohoto důvodu získala řada z nich od Evropské unie chráněné označení původu (CHOP). Co tedy pořídit z řeckého putování k vám domů?

1.      Víno

Vinná kultura Řecka je snad starší než její legendy – chvalozpěvů o víně byla vytvořena už celá řada. V antickém světě mělo víno výsadní postavení a ověření jeho původu se přikládala veliká důležitost. Víno bylo dopravováno do nejodlehlejších končin říše i dál a stalo se velice důležitou součástí kultury. Řečtí vinaři tyto tradice respektují a pokračují v nich s velikou péčí a opatrností. Nespočet řeckých vín získalo řadu ocenění, mezi nimi chráněné označení původu (CHOP). Thrákie, Makedonie, Epirus, Thesálie, Attika, Peloponés, Kréta, Jónské ostrovy a téměř všechny ostrovy v Egejském moři mají svá vlastní vína s CHOP nebo CHZO. Když se tedy rozhodnete pro víno, určitě nesáhnete vedle.

Foto Baltazis/The Greek National Tourism Organisation

2.      Olivový olej a olivy

Bez kvalitního olivového oleje se v moderní kuchyni neobejdete. Rozhodně se vyplatí do něj investovat, protože na výsledné chuti by bylo šetření znát. To samé platí pro olivy – kaviár chudých. Stolní olivy mohou být výrazným chutným jídlem, mohou se podávat jako předkrm nebo se stávají aromatickou přísadou. Slavné olivy Kalamata, olivy pěstované v Amfisse, Artě, Volu, hořké olivy Throumpa (černé a svraštělé olivy) z Thasu, Chiu a Kréty a nakonec zelené olivy z Chalkidiki – to vše jsou výrobky s označením CHOP. Barva, velikost, struktura i chuť se mohou lišit u každého typu oliv. Jejich vysoká výživová hodnota odpovídá jejich skvělé chuti.

3.      Sýry

Dlouhá tradice chovu zvířat v Řecku se odráží ve vysoké kvalitě tamních mléčných výrobků. Chuťově silnější či mírnější sýry s vytříbeným aroma jsou výsledkem mistrovského spojení prastarých znalostí s moderní praxí. Status chráněného označení původu získalo dvacet druhů sýra. Mezi nejoblíbenější patří například sýr feta, tvrdý žlutý sýr formaela, uzený sýr metsovone, žlutý sýr San Michali a je jich ještě více. Zaměřte se na chráněné označení původu a nemůžete šlápnout vedle.

Video se připravuje ...
Poddejte se ŘeckuVIDEO GRECKA NARODOWA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA EOT

4.      Rozinky

Černá korintská rozinka je jedním z nejstarších řeckých produktů a moderní výživová věda potvrdila jejich pozitivní účinky. Po sklizni se hrozny rozprostřou a suší se na silném letním slunci. Paprsky podporují vysušení hroznu, zatímco veškeré živiny zůstanou koncentrované uvnitř. Díky tomuto procesu vznikne pochoutka, která je jak lahodná, tak výživná.

5.      Pryskyřice Mastix

Mastixové stromy se pěstují výhradně v jižní části ostrova Chios a jejich pryskyřice má pozitivní účinky proti rakovině i stárnutí. Může se s ní pracovat bez jakéhokoli chemického nebo průmyslového zpracování. Už Hippokrates zaznamenal úspěchy léčby zejména u žaludečních potíží díky Mastixu. Má antibakteriální a antimykotické účinky. Díky své příjemné citrusové vůni si doma vytvoříte za pár chvil atmosféru Řecka.

Foto Baltazis/The Greek National Tourism Organisation

6.      Řecký šafrán

Zmínky o řeckém šafránu najdeme v dílech takových velikánů, jako byli Homér nebo Sofokles. Z krásného fialového květu krokusu Kozani se získává tento malý kulinářský zázrak. Šafrán z oblasti Kozani vyniká mimořádnou barvicí silou, výraznou chutí a vůní. Kromě kuchyně se používá také v přírodní medicíně a v kosmetickém průmyslu.

 

Navštivte bájné Řecko Navštivte bájné ŘeckoFoto GRECKA NARODOWA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA EOT
Foto GRECKA NARODOWA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA EOT

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země