Andrzej Bargiel

Andrzej Bargiel Zdroj: Profimedia.cz

Andrzej Bargiel
Hora K2
Andrzej Bargiel
3
Fotogalerie

Andrzej Bargiel: Polský lyžařský a horolezecký fenomén, který sjel na lyžích horu K2

Leží v mrazivé pustině na hranici pákistánského Kašmíru a Číny. O dvě stě metrů nižší než Everest, ale strmější, mrazivější, odlehlejší a mnohem nebezpečnější. K2. Když se Američan George Bell v roce 1953 vrátil z neúspěšného pokusu o výstup na vrchol, řekl: „Ta hora se vás snaží zabít.“

Na K2 najdete všechny noční můry lezců i extrémních lyžařů: ledem pokryté útesy, visuté ledovce připravené sjet do propasti, náhlé laviny, časté větrné bouře o síle hurikánu, smrtící mráz a nedostatek kyslíku. Stačí jedno uklouznutí a tělo se už nikdy nemusí najít. A sklouznout se z vrcholu k úpatí na lyžích? Chris Davenport, dvojnásobný světový šampion v extrémním lyžování, k tomu poznamenal: „Jedni z nejlepších vysokohorských lyžařů světa na K2 zahynuli. Mluvil jsem s mnoha horolezci a průvodci, kteří na K2 byli, a všichni řekli, že sjet tuhle horu na lyžích je nemožné.“

Když pád znamená smrt

Nicméně polský lyžařský a horolezecký fenomén Andrzej Bargiel se do tohohle ztraceného podniku pustil. O nemožné se pokusil poprvé a neúspěšně v roce 2017. O rok později se vrátil, vybaven zkušenostmi a informacemi o způsobech, jak sníh a ledovce reagují na změny teplot během dne, a sbírkou nejvhodnějších technik na tvorbu sněhových úkrytů před vichřicemi. A loni 19. července se vydal na vrchol. O čtyři dny později stál na druhé nejvyšší střeše světa. Odepnul z batohu lyže – opatrně, aby je vichr neodnesl, podobně jako se to stalo v roce 1993 Slovinci Davovi Karničarovi, jenž se o K2 znovu neúspěšně pokusil rok před Bargielovou úspěšnou expedicí. No a pak se pustil na pekelné padesátistupňové svahy. Věděl, že pád znamená smrt, ale jakmile se rozjel, „všechny obavy zmizely. Byl jsem vnitřně naprosto klidný a soustředěný.“

A tenhle klid a koncentrace se hodily, protože během sjezdu musel kromě krkolomného terénu bojovat s nedostatkem kyslíku a pak se pustit do míst mimo hlavní horolezeckou cestu, do země nikoho. A pak, po sedmi hodinách sjezdu, konečně dospěl ke Godwin-Austenovu ledovci na úpatí divoké hory. Hodinu a půl prostě ležel ve sněhu, fyzicky i duševně vyčerpaný, ale šťastný jako každý, kdo kdy dokázal nemožné.


Divoká fakta

  • Z českých horolezců byl na K2 nejúspěšnější Josef Rakoncaj. Vystoupil na vrchol hned dvakrát: v letech 1983 (výstup severním pilířem) a 1986 (Abruzziho hřeben).
  • Poláci mají s K2 dlouholetý vztah – první ženou na jejím vrcholu byla Wanda Rutkiewiczová v roce 1986, bez kyslíkového přístroje.
  • Jedenatřicetiletý Bargiel sjel na lyžích kromě jiných hor Chan Tengri, Džengiš Čokusu a drží prestižní ruskou cenu Sněžného leoparda.
  • Vrcholy zdolává výhradně ve sportovním stylu, bez použití kyslíkového přístroje.

Snímky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii: