nahoru

Bertrand Piccard: Pokračovatel dynastie odvážných vědců a vzduchoplavců

Dalibor Demel 16. října 2021 • 07:20
Bertrand Piccard: Pokračovatel dynastie odvážných vědců a vzduchoplavců
foto: Profimedia.cz

Někdo má v rodině dobrodružnou povahu. Někdo vědeckou. Jsou rodiny, kde se z otce na syna dědí automobilky. Švýcarský vědec a balonový pilot Bertrand Piccard se narodil a vyrůstal na průsečíku všech těchto tří kvalit. Vystudoval totiž medicínu se specializací na psychiatrii a stejně jako většina Piccardů riskuje život při mírně řečeno „nebezpečných pokusech“. Po předcích totiž zdědil i náklonnost ke kulatým věcem, které vás dopraví do extrémně nepřístupných míst.

Tak si to shrňme: Bertrandův dědeček profesor August Piccard vynalezl batyskaf k hloubkovému průzkumu moří a v roce 1960 jeho stroj dosáhl dna Mariánského příkopu v hloubce 11 000 metrů. V kovovém zvonu připomínajícím splněný sen Julese Verna tehdy spolu s Američanem Donem Walshem seděl jeho syn a Bertrandův otec Jacques Piccard, významý výzkumník podmořského života. Ještě předtím se August Piccard věnoval výstupům balonem do stratosféry a v rámci studia kosmického záření podnikl ve třicátých letech minulého století sedmadvacet letů, přičemž poslední rekord znamenal výšku 27 000 metrů.

Augustovo dvojče, chemik Jean Felix Piccard, experimentovalo s materiály pro výrobu balonů, jeho žena Jeanette se stala první ženskou držitelkou licence k balonovému létání v USA a syn Don založil ve Státech první klub balonového létání. Na pozadí takové rodinné historie bylo téměř vyloučené, aby se Bertrand Piccard držel při zemi.

Od mládí létal na závěsných kluzácích a v roce 1985 se stal mistrem v Evropy v akrobacii. O jeho úspěšném obletu zeměkoule v roce 1999 (45 755 kilometrů za 19 dní, 21 hodin a 47 minut) se mluvilo jako o „posledním velkém dobrodružství 20. století“ a Piccard spolu s Angličanem Brianem Jonesem tímhle výkonem překonali sedm rekordů. Jenže švýcarský psychiatr nikdy nebyl jen lovec čísel a prvenství: „Pokud se snažíte jen překonat rekord, děláte vlastně něco, co už někdo vykonal před vámi. I když se snažíte udělat to lépe. A mně tohle nestačí. Rád otevírám dveře, lákají mě nová dobrodružství člověka.“

Dne 5. listopadu 2007 představil Piccard společně s André Borschbergem model letadla na solární pohon – Solar Impulse, se kterým v roce 2011 přeletěl území USA a v roce 2015 chtěl se zdokonaleným modelem obletět Zemi. Dne 23. června 2016 jako první člověk na světě přeletěl se solárně poháněným letounem Atlantik.

Dalibor Demel
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země