Bruno Baumann

Bruno Baumann Zdroj: Archív

Bruno Baumann
Poušť Gobi
Vzrušující výpravy Bruna Baumanna do písečných moří světa vyšly i v knižní podobě.
Poušť Gobi
5
Fotogalerie

Bruno Baumann: Rakouský dobrodruh, který sám přešel poušť Gobi

Tu přezdívku si nezaslouží, stejně jako kdysi Leonardu Cohenovi nepřilehlo označení „kanadský Bob Dylan“. Bruno Baumann není „Reinhold Messner pouště“. Messnerův krajan Bruno Baumann, historik a antropolog, je prostě sám sebou - mužem, jenž podnikl a přežil dobrodružství, které už po něm pravděpodobně nikdo nezopakuje.

Když v říjnu roku 2003 přešel sám a pěšky písečné srdce pouště Gobi, nejspíš stihl poslední dobrodružný turnus - globální oteplování už poušť zbavilo posledních zásob vody, které mu tehdy pomohly přežít. Baumann sice cestoval všemi zemskými směry, ale nejčastěji se objevoval v Himálaji a asijských pouštích - s výjimkou expedice do hor Tibesti roku 1993, izolované oblasti severního Čadu a prvovýstupů na nejvyšší vrcholy Sahary. Než se odvážil vyrobit svou první písečnou stopu v nejodlehlejším písečném oceánu světa, přešel i Taklamakan v západní Číně, přezdívaný Poušť smrti (1989), kde narazil na tisícileté ruiny města Chara-Choto, spjatého s Hedvábnou stezkou. „V asijských pouštích jsem poprvé překročil hranice zatím známého,“ podotýká k tomu Baumann. „Dobrodružství totiž pro mě znamená cestu od známého k neznámému, kdy dosáhnete něčeho, co nikdo jiný před vámi nedokázal. Mount Everest vás sice může zabít, je to nebezpečné, ale není to nic neobjeveného.“

A jedna z takových cest vedla právě přes Gobi, podivnou nehostinnou oblastí na území severní Číny a jižního Mongolska. Poprvé se tam vydal v roce 1994 jako vůdce patnáctičlenné skupiny (plus třicet velbloudů) pod záštitou UNESCO. O dva roky později to zkusil sám. Tenhle hrdinský pokus s obřím mediálním cirkusem bohužel skončil už po čtyřech dnech a sto dvaceti kilometrech, kdy Baumann jen o pár hodin unikl smrti žízní. „Na poušti je to od první chvíle závod s časem. Každou vteřinou dochází voda, s každým nádechem a výdechem se tělo víc a víc dehydruje. A tenhle stres vytváří strach - a je otázka, jestli mu dáte nad sebou moc. Pokud to uděláte, je s vámi konec.“

V roce 2003 se stal prvním a jediným člověkem, který sám přešel střed pouště Gobi. Nejspíš i díky předchozí prohře. „Ta zkušenost byla jako dobrý přítel. Podíval jsem se sám do sebe a poznal vlastní možnosti. Podruhé jsem už Gobi přešel a od té doby to nikdo nezopakoval. A kdyby se o to přece jen někdo pokusil, musel by projít vším co já, protože na poušti vyšlapaná cestička nezůstává.“


Fakta z písku

  • Bruno Baumann se narodil v roce 1955 v Liebnitzu ve Štýrsku.
  • Během sólového přechodu Gobi zvládl za 14 dní 500 kilometrů a překonal převýšení kolem 3000 metrů.
  • Baumann je ceněný jako autor literárních a filmových cestopisů a trekkingových průvodců.
  • V roce 2000 v poušti Taklamakan Baumann putoval ve stopách tragické expedice slavného švédského zeměpisce, cestovatele a topografa Svena Hedina - v dubnu roku 1895 během písečné bouře zahynula celá Hedinova karavana a on sám přežil se slušnou dávkou štěstí.

Snímky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii: