nahoru

5 důvodů, proč jet na cyklistickou dovolenou do Rakouska

Prezentace klienta 23. dubna 2018 • 00:00
5 důvodů, proč jet na cyklistickou dovolenou do Rakouska
foto: (c) Steiermark Tourismus / Harry Schiffer


Hledáte nové místo, kam vzít svoje kolo na dovolenou? Šumava je příliš placatá, Krkonoše málo exotické a Řecko zase až moc? Stačí pouze několik hodin cesty autem a můžete se přenést do nádherné krajiny, kde se nabízí majestátní horské vrcholy, jezera s křišťálovou vodou a kilometry stezek. Řeč je o Rakousku. Tady je 5 důvodů, proč je tato oblast cyklistickým rájem.

1)     Cyklostezky

Cyklostezkám se v Rakousku neříká cyklostezky nadarmo – slouží opravdu jen pro cyklisty. Rozhodně to nejsou okresní silnice označené logem cyklisty, kde vás míjí jedno auto za druhým. Rakousko se chlubí jedněmi z nejlepších cyklotras v Evropě – jsou rovné, upravené, přehledně značené a jednoduše krásné. Cyklostezky vám ukážou pestrost přírody, která v Evropě jen stěží najde srovnání. Nikdy však nejste příliš daleko od civilizace – ubytování, kempů, restaurací nebo cykloservisů.

2)     Podnebí

Podnebí je mírné, což v překladu znamená ani příliš horké, ani příliš studené. Prostě tak akorát. Klidně tak můžete strávit celý den brázděním hor bez přílišného pocení, a zároveň se večer osvěžit v jezeře bez toho aniž byste umrzli. Na vrcholcích hor můžete narazit na zbytky sněhu, opalovací krém ale určitě doma nenechávejte!

3)     Jídlo a pití

Jednou z velkých výhod aktivní dovolené je spálení všech těch kalorií a následné hodování bez pocitu viny. Rakouské pivo je výborné a výběr jídla a zákusků je téměř nekonečný, takže ani dietní omezení nejsou problémem. Pokud ale berete zdravý životní styl smrtelně vážně a přepadne vás žízeň, stačí dojít k jakémukoliv potůčku, vodopádu či studánce a můžete se beze strachu napít. Voda je z tajících ledovců a ty jedovaté doopravdy nejsou.

4)     Silnice

Až vám cyklostezky začnou být malé a zachce se vám většího adrenalinu, z rakouských silnic strach mít nemusíte. Rakouští řidiči jsou jedni z nejdisciplinovanějších na světě a cyklistům dají přednost, i když se náhodou ocitnou na špatné straně vozovky. Její povrch je mimochodem vždy krásně rovný a čistý, takže to po zkušenostech z českých silnic je opravdu nevšední zážitek. Žádná z cest navíc nekončí jinak než úchvatným pohledem na vrcholky alp či rozsáhlé pastviny plné pasoucích se krav.  

5)     Kultura a lidé

Země Mozarta, Beethovena či Schuberta ukazuje nejen mnoho tváří překrásné přírody, na své si přijdou i milovníci kultury a architektury. A to i když se velkoměstům obloukem vyhnete! Rozkošné vesničky se zachovalými venkovskými stavbami v gotickém stylu potěší oko nejednoho kolemjedoucího. A až se na rakouském venkově pro všechnu tu krásu ztratíte, dost možná narazíte na usměvavé lidi, kteří vám rádi poradí a pomůžou. Českou nevrlost raději nechte doma – při výšlapu se zdraví na všechny strany. Mnoho Rakušanů navíc mluví anglicky, takže ani neznalost němčiny nemusí být v navazování přátelství překážkou.

Bojíte se vyrazit sami?

Pokud si na plánování netroufáte sami, nezoufejte. Cyklistické vyjížďky, které organizuje skupina „Radtouren in Österreich“, návštěvníkům nabízejí možnost poznat přírodu a kulturu země ze zpomalené, mírné a pohodové perspektivy. Jejich trasy vedou na místa, která často nejsou dostupná autem, například chráněná oblast Natura 2000 nebo další místa ležící mimo vyšlapané cesty.

Na našich trasách pro kola poznáte Rakousko (a jeho okolní země) v celé kráse - ať už z kulturního hlediska (působení člověka na kulturu a krajinu a naopak působení krajiny na člověka a kulturu), z pohledu gastronomie nebo působivé krajiny, která sahá od vysokohorského prostředí Alp až k Panonské nížině.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země