nahoru

Islandský skvost: Trasa z Landmannalaugharu do Thorsmorku patří k nejkrásnějším trekům světa

redakce LaZ 6. ledna 2020 • 19:30
Islandský skvost: Trasa z Landmannalaugharu do Thorsmorku patří k nejkrásnějším trekům světa
foto: Profimedia.cz

Jedna z tras, aspirujících na označení „nejkrásnější trek světa“, leží na Islandu. Na 53 kilometrů dlouhém putování z Landmannalaugharu do Thorsmorku se několikrát dramaticky změní ráz krajiny. Kopce ve výchozím bodě tvoří sopečná hornina ryolit, jejíž barva kolísá od ostře žluté přes červenou k hnědočerné. Tato široká barevná škála také dala kraji jméno - Landmannalaughar znamená Duhové hory.

Trek pokračuje k chatě Hrafntinnusker, do kraje tvořeného černou sopečnou lávou, zelenými plochami lišejníku a bělostnými ledovými poli. Oblaka syčící páry se čas od času připomínají fumaroly - výrony sopečných plynů. Následuje ostrý sestup k jezeru Áflavatn, za kterým se ocitnete v černé poušti, tvořené sopečným popelem a štěrkem. Nikde tu není ani stéblo trávy, jen na obzoru se bíle třpytí ledovec.

Za divokou roklí řeky Markarfljót přijde další prudká změna: údolí je na islandské poměry nebývale zelené. Projdete tu dokonce jedním z mála islandských "lesů", tvořeným asi třímetrovými břízkami.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země