nahoru

U srbského města Niše najdeme pozůstatky luxusní antické rezidence, která patřila císaři Konstantinu Velikému

redakce LaZ 2. září 2019 • 17:20
U srbského města Niše najdeme pozůstatky luxusní antické rezidence, která patřila císaři Konstantinu Velikému
foto: Profimedia.cz

Základní pilíř historie srbského města Niše položila obří římská vojenská stanice Naissus. Přibližně na půli cesty mezi ní a horkými prameny v podhůří horstva Suva planina odkryli archeologové pozůstatky luxusní antické rezidence.

Nazývá se Mediana a pochází z počátku čtvrtého století našeho letopočtu. Náležela samotnému císaři Konstantinu Velikému, jehož rodištěm byl právě Naissus. Což svědčí o skutečnosti, že se do kraje svého dětství rád vracel. Z půdorysu odhalených základových zdí, umístění i fragmentů bílého sloupoví, si lze intuitivně učinit představu o výstavnosti a honosném charakteru vily.

Nejvzácnější poklady Mediany bohužel nemůže běžný smrtelník spatřit na vlastní oči. Úchvatné mozaiky podlah někdejšího otevřeného nádvoří – peristylu, chodeb i síní – spočívají pod ochrannou vrstvou písku. Stranou vily vyčnívají ještě zbytky privátních lázní, obklopené voňavými porosty sytě modré šalvěje.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země