nahoru

Jednou nohou v Belgii. Francouzské Lille překvapí netypickou atmosférou

Adéla Nekvasilová 28. července 2022 • 06:20
Jednou nohou v Belgii. Francouzské Lille překvapí netypickou atmosférou
foto: Profimedia.cz

Díky časté lince Eurostar z Londýna a bývalému statutu hlavního města kultury roste obliba Lille v severní Francii coby oblíbené víkendové destinace. Nečekejte však typickou Francii – poloha města, které se nachází v blízkosti belgicko-francouzských hranic, je nejen na architektuře poměrně znát.

Lille je čtvrté největší francouzské město. Leží na severovýchodě země, v regionu Hauts-de-France, jehož je centrem. Název získalo z francouzského označení pro ostrov (l’île), protože bylo založeno na malém ostrově na řece Deûle. A zatímco dřív bylo zejména průmyslovým městem, dnes je domovem umění, historie a útulných kaváren, které nesmíte minout.

Umění a historie

Vieux-Lille (tedy staré město) je nejpůvabnější čtvrť, která leží severně od náměstí Generála de Gaulla. Začíná kolem náměstí, zejména ulicí Esquermoise nebo ulicí Bourse / Grande Chaussée. Bezpochyby nejkrásnější památkou starého města s původní vlámskou renesanční architekturou z doby španělské nadvlády je budova staré burzy. Pochází ze 17. století a prošla kompletní rekonstrukcí. V minulosti se tu určovaly ceny zboží před jeho prodejem na Grand Place. Dnes tu můžete navštívit zajímavá knihkupectví.

V Lille ovšem rozhodně musíte zajít do jeho dominanty, skvostné katedrály Notre-Dame-de-la-Treille. Stojí v jedné z nejstarších částí centra a její výstavba trvala víc než 150 let, což vysvětluje její smíšenou novogotickou, klasickou a moderní architekturu. Dokončena byla až v roce 1999.

Milovníci uměleckých kousků si nesmějí nechat ujít Palais des Beaux-Arts, který je hlavním městským muzeem. Je také jedním z největších muzeí ve Francii a největším muzeem výtvarného umění mimo Paříž. Najdete ho na náměstí Republiky naproti prefektuře. Jeho sbírka je velmi pestrá, s obrazy, sochami z období antiky a renesance. Prohlédnete si díla Monetova, Rubensova, Picassova nebo Delacroixova.

Rodiště de Gaulla i místních specialit

V Lille se mimochodem narodil jeden z nejvýznamnějších státníků 20. století, Charles de Gaulle. Dům, kde se narodil, stojí ve starém Lille, přesněji v ulici Princesse (číslo 9) a patřil jeho prarodičům. Budova je klasifikována jako historická památka, ale má také označení Maison des Illustrés, které označuje budovy spojené s významnými osobnostmi země.

Z regionálních specialit vyzkoušejte například welsh, klasické hospodské jídlo, jehož základem je tavený sýr čedar s chlebem, pivem a šunkou a vejcem. Mezi další tradiční pokrmy patří carbonnade flammande, pokrm z dušeného hovězího masa s belgickým nebo flanderským pivem. A jako sladkou tečku doporučuji Maroilles, slavný sýr severu, který se nejčastěji konzumuje rozpuštěný ve formě koláče. Bon appétit!

Adéla Nekvasilová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země