nahoru

Katalánská vesnička La Pobla de Lillet ukrývá málem zapomenuté zahrady navržené Gaudím

redakce LaZ 4. března 2022 • 17:00
Katalánská vesnička La Pobla de Lillet ukrývá málem zapomenuté zahrady navržené Gaudím
foto: Profimedia.cz

Zahrady Jardins Artigas v La Pobla de Lillet, vesničce ležící v předhůří katalánské části Pyrenejí, svého autora nezapřou. Antonimu Gaudímu, proslulému bizarními tvary svých staveb, stačily dva dny na to, aby si obhlédl místo a navrhl pro podnikatele Joana Artigase na svažitém čtyřhektarovém pozemku tento skvost zahradního umění.

Osobně se na samotné stavbě nepodílel. Nerad cestoval, a tudíž nechal vše na stavební firmě, kterou si podnikatel najal. Na místo poslal jen jednoho ze svých zedníků, který pracoval na dnes proslulém Güellově parku v Barceloně. Na rozdíl od něj je však v Jardins Artigas protagonistou voda a bujná vegetace. Téměř ze všech cestiček, můstků se zábradlíčky typických gaudiovských tvarů, odpočinkových zón a vyhlídek je vidět říčku Llobregat.

Zní až neuvěřitelně, že tyto zahrady, které Gaudí navrhl roku 1903, by byly asi zapomenuty, kdyby se jeden katalánský novinář nedal zcela náhodně někdy kolem roku 1971 v jisté hospůdce do řeči se zedníkem, který na stavbě zahrad pracoval.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země