nahoru

Ukrajinský Matterhorn. Tak je nazýván horský masiv Dobošanka v pohoří Gorgany

redakce LaZ 9. srpna 2021 • 17:00
Ukrajinský Matterhorn. Tak je nazýván horský masiv Dobošanka v pohoří Gorgany
foto: Profimedia.cz

Jako kamenná mohyla z dávných dob trčí z nekonečných hřebenů karpatských hor masiv Dobošanky (1755 m). Tato hora ve tvaru pyramidy patří k nejkrásnějším vrcholům nejenom v pohoří Horhany (rusky Gorgany) na území bývalé Haliče, ale v celé Ukrajině.

Poněkud nadneseně bývá v průvodcích označována jako horhanský či ukrajinský Matterhorn, což zřejmě kdekdo ocení ironickým úšklebkem. Pokud se však vezme v potaz obtížnost výstupu, pak se Dobošanka s Matterhornem tak trochu srovnávat dá. V ukrajinských Karpatech totiž budete hledat časově, orientačně i fyzicky náročnější túru opravdu stěží.

Jednodenní túra na Dobošanku a zpět zabere zhruba 11–15 hodin, což je vskutku úctyhodná doba a platí pro případ, že se jde nalehko a bez velkého bloudění. Výstup v nepřehledném horském terénu a pralese bez turistických značek je odměněn nejenom krásným rozhledem, ale především nezapomenutelným zážitkem z putování liduprázdnou a drsnou přírodou.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země