nahoru

Pižmoni: Vzácní, ale i smrtelně nebezpeční chlupáči jsou symbolem norského národního parku Dovrefjell

redakce LaZ 22. února 2021 • 15:00
Pižmoni: Vzácní, ale i smrtelně nebezpeční chlupáči jsou symbolem norského národního parku Dovrefjell
foto: Profimedia.cz

Národní park Dovrefjell je jedním z nejcennějších na území Norska. Pižmoň, nazývaný norsky moskus, zde má totiž svůj jediný životní prostor v Evropě a je tak i symbolem národního parku.

Velmi vzácný pižmoň severní obýval ještě v první polovině 19. století značnou část severoamerického kontinentu, avšak v současnosti žije jen na několika málo místech. Do Norska byli pižmoni přivezeni roku 1923 z východního Grónska v počtu několika jedinců, přičemž dnes čítá jejich populace asi 60 kusů. Svým vzhledem připomíná pižmoň tura, ovci i buvola dohromady. Jeho tělo, v průměru dlouhé 230 cm a vysoké 130 cm, je téměř až k zemi pokryto dlouhou tmavohnědou srstí, která mu umožňuje přežít i velmi drsné období arktické zimy. Charakteristická je pro zvíře skupinová obrana, kdy se celé stádo semkne do klubka s mláďaty a samicemi uprostřed a staří býci, vytvářející vnější hradbu, odrážejí nevítaného hosta. Kolize člověka s pižmoněm skončila v nejednom případě smrtí.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země