nahoru

Korintský průplav: Stavbu započal již císař Nero. Dokončen byl o 1826 let později

redakce LaZ 26. února 2021 • 17:20
Korintský průplav: Stavbu započal již císař Nero. Dokončen byl o 1826 let později
foto: Profimedia.cz

Turisté, kteří přijíždějí do Řecka trajektem z Itálie do přístavu Patras na poloostrově Peloponés a pokračují po souši do Athén, nemohou minout významné technické dílo: Korintský průplav.

Byl prokopán až v roce 1893 přes Korintskou šíji, oddělující poloostrov Peloponés od ostatní pevniny, aby spojil Krétské a Jónské moře a zkrátil tak cestu lodím, kterou musely vykonávat obeplouváním poloostrova Peloponés.

Průplav je dlouhý 6343 m, široký 21 m a hluboký 8 m s vysokými kolmými skalními stěnami. V dobách, kdy Korint byl na vrcholu slávy a patřil mezi největší města antického Řecka, ovládal pevností Akrokorintem tuto strategickou šíji s přístavy po obou jeho stranách. Mezi nimi přepravoval lodě po souši po zbudované zvláštní vlečné dráze s kamennými kolejemi pro kola podvozků, na nichž soumaři přetahovali lodě s nákladem z Krétského do Jónského moře. V 5. století př. n. l. obchodní rivalita Korintu a Athén vedla k peloponéské válce. Za helénismu byl Korint nejbohatším městem v Řecku. V roce 146 př. n. l. byl zničen Římany a v roce 44 př. n. l. obnoven Caesarem.

O prokopání Korintské šíje se neúspěšně pokusil již v roce 67 n. l. císař Nero. Vykopal prvních 700 metrů, avšak rok po zahájení prací zemřel.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země