nahoru

Automobilem do Chorvatska: Jaké podmínky musí turisté dodržovat?

Prezentace klienta 16. srpna 2020 • 00:00
Automobilem do Chorvatska: Jaké podmínky musí turisté dodržovat?
foto: dotFOX

Letošní dovolená v Chorvatsku již není mýtus. Za jakých podmínek lze do Chorvatska vycestovat? Co nás čeká při návratu? A jaká pravidla je třeba v Chorvatsku dodržovat?

Cestování do Chorvatska

Cesta autem do Chorvatska je přístupná a bez velkých zádrhelů. Situaci ale komplikuje administrativně složitější návrat do České republiky. Přes chorvatsko-slovinské hranice lze přejet bez problémů, ale Rakousko přidalo Chorvatsko na seznam rizikových zemí. Před vjezdem do Rakouska je nutné předložit negativní test na koronavirus, který není starší 72 hodin. Tomuto kroku se lze vyhnout, pokud cestující čestným prohlášením doloží, že Rakouskem jen projíždí. Je třeba myslet na natankování plné nádrže ještě před hranicemi, protože i zastavení na čerpacích stanicích by bylo porušením čestného prohlášení.

Česká republika eviduje Chorvatsko, Slovinsko i Rakousko jako zemi s nízkým rizikem nákazy. Proto po návratu není nutné předkládat potvrzení o negativním testu na COVID 19 nebo podstupovat karanténu.

Zájem o dovolenou v Chorvatsku neklesá

Během června došlo k postupnému uvolnění a většina evropských zemí je u Ministerstva zahraničních věcí vedena jako země s nízkým rizikem nákazy. To znamená, že po návratu z těchto zemí se cestující nemusí prokazovat negativním testem na koronavirus a nemusí absolvovat následnou čtrnáctidenní karanténu. Mezi oblíbené letní destinace, kam lze vycestovat s minimem komplikací, se dostalo
i Chorvatsko.

Zájem českých turistů o dovolenou u chorvatského moře nijak výrazně neklesl. Během prvních dnů prázdninových měsíců Chorvatsko zaevidovalo oproti loňskému období 76 % příjezdů a 69 % přenocování. Z ankety ČTK vyplývá, že čeští dopravci do země odvezly tisíce cestovatelů.

Pravidla pro pobyt na chorvatské pláži jsou mírné

Chorvatské úřady prozatím nevydaly žádná omezující pravidla pro pobyt na pláži. Stejně tak není v Chorvatsku povinné nošení roušek. Důležité je jen dodržování obecných epidemiologických pravidel, čili omezit kontakt s cizími osobami a minimalizovat rizika přenosu viru. Turisté by si zároveň měli denně měřit tělesnou teplotu. Pokud teplota přesáhne 37,2 oC, nebo pokud turista na sobě pozoruje příznaky onemocnění COVID-19, měl by vyhledat místního praktického lékaře.

Předpokládá se, že se zdravotnickými kontakty turistům pomohou delegáti cestovních kanceláří. Jelikož se situace neustále mění a vyvíjí, obdrží turisté veškeré pokyny při vstupu do země.

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země